Hétfőn Belgrádban megkezdődött a nyolcadik Nyugat-balkáni oktatási platform és képzés, amelynek elsődleges célja, hogy felkészítsék a régióbeli országokat az Európai Unióhoz való csatlakozásra az oktatás terén.

Az idei szaktanácskozáson elsősorban az iskoláskor előtti nevelésről, ezen belül is a szociális beilleszkedés elősegítéséről tárgyaltak, valamint a dolgozók szakképesítésének magasabb szintre emelésének témakörét is érintették, írja a Pannon RTV.

Az Európai Bizottság 2012-ben fogadta el a Nyugat-balkáni oktatási platformot, azzal a céllal, hogy az érintett országok megosszák pozitív tapasztalataikat és fokozzák a régióbeli együttműködést. Emellett közvetíteni kívánják azokat az új értékeket és megoldásokat, amelyek fontosak lehetnek a nyugat-balkáni országoknak is. Évente egyszer szervezik meg a szaktanácskozást, amikor a régió illetékes miniszterei beszámolnak az országukban zajló oktatási reformokról és fejlesztésekről. A korábbi években főképp a felsőoktatás került előtérbe – nyilatkozta a szerb oktatási miniszter. Fontos azonban, hogy az reformokat már az iskoláskor előtti intézményekben megkezdjük, emelte ki Mladen Šarčević.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

„Teljes mértékű és mindent egybefoglaló oktatási reformot hajtottunk végre minden szinten. Megelégedéssel nyugtázhatom, hogy a szerb kormány belátta, hogy ez egy előnyt élvező feladat, ezért is serkenti az oktatás teljes mértékű fejlesztését, különösen a digitalizáció terén. Ez teljes prioritást élvez a kormány hatáskörében.” – mondta az oktatási miniszter.

A nyugat-balkáni oktatási platform és képzés megnyitóján az Európai Bizottság oktatásért felelős biztosa dicsérő szavakkal illette Szerbiát. Navracsics Tibor azt mondta, a szerbiai tanügyi reformok mintaként szolgálhatnak a környező országoknak.

„A szerb oktatási reform az, ami a térségben a leginkább előrehaladott, azt is mondhatnám, hogy a szerb oktatási rendszer az, amelyik a legtöbb elemet átvette az Európai Unió oktatási reform-ajánlásaiból. Éppen ezért meglehetősen komoly támogatásban is részesül az EU-tól, az elmúlt 3 évben 24 millió eurót költöttünk arra, hogy a szerbiai oktatási reformot mind szaktanácsadással, mind pedig szerkezeti átalakítással segítsük” – nyilatkozta Navracsics Tibor, az Európai Unió oktatásért felelős biztosa.

Az EU most további 35 millió euróval támogatja a szerbiai oktatási reformok előrehaladását – szögezte le Navracsics, aki hozzátette: Szerbia a csatlakozási folyamatban is az egyik legfelkészültebb ország, és az oktatásban is a legjobban működik együtt az Európai Bizottsággal.