Szent Szávára emlékeztek január 27-én országszerte az oktatási intézményekben. Az óbecsei Samu Mihály Általános Iskolában a kétnyelvűség jegyében zajlott a nagyszabású műsor …Egyetértésben éljünk… címmel, melyet az iskola tornatermében tartottak.

Ünnepi beszéddel, szavalatokkal és énekekkel emlékeztek meg a szerb iskolák alapítójáról. Az óbecsei Samu Mihály iskola minden rendezvénye a tolerancia jegyében zajlik, nagy hangsúlyt fektetnek a kétnyelvűségre és egymás kultúrájának a megismerésére.

„Január 27-én az iskolák védőszentjére emlékezünk. Szent Szávát, a szerbiai iskolák és a középkori irodalom megalapítóját tiszteljük, a népnevelőt, a magasrangú egyházfőt, aki sokoldalú egyéniségével vonult a történelembe. A XXI. században is követjük azt, amit ő tanított: felebaráti szeretetet, őszinteséget, titsztességet, kedvességet, bölcsességet… Szent Száva Stefan Nemanja szerb főispán harmadik fiúgyermeke. Eredeti neve Rastko, de miután nagyon fiatalon, mindössze 17 évesen kolostorba vonult, a Száva nevet vette fel. A Szent név jóval később, halála után illette meg, amikor is az egyház szentté avatta. Már gyermekként nagy érdeklődéssel olvasta a könyveket, különösen a szentek életét, míg kortársai a palota udvarában játszadoztak. Később lemondott a világi életről, kolostorba vonult, és szerzetes lett. Időközben édesapja lemondott a trónról középső fia javára, és követte Száva fiát a kolostorba. A bizánci császár beleegyezésével apa és fia felépíttették az első szerb kolostort a Szent Hegyen. Az apa halála után Száva a Studenica kolostorba vonult. Itt írta meg első szerb nyelvű könyvét édesapja emlékére. Bejárta Szerbiát, számos iskolát, kolostort nyitott, megalapította az első szerb érsekséget, és ő lett az első szerb érsek. Bátyját, Stefant a szerbek első királyává koronázta. Utolsó zarándokútján hazafelé tartva megbetegedett, és Bulgáriában, Trnovóban halt meg 1235. január 27-én. A Mileševa kolostorba temették el. 1594-ben Szinan, török pasa elrendelte, égessék el Szent Száva földi maradványait. Ezzel torolta meg a bánáti szerbek lázadását. Belgrád mellett a Vračar-fennsíkon nyilvánosan szőlőgallyakból rakott máglyán égettette el Szent Száva földi maradványait, és ennek emlékére itt épült 1935-től a Száva-templom.” – hangzott el a műsoron. Az ünnep alkalmából Szent Száva emléke előtt tisztelegve gratulálunk iskolánk tanulóinak, pedagógusainak, dolgozóinak!” – köszöntötte az igazgatónő, Tufegdžić Mónika az egybegyűlteket.

Az idei Szent Száva irodalmi pályázaton iskolánk nyolcadikos tanulója, Haliti Anđela munkája részesült kiváló minősítésben. Ennek köszönhetően azzal is megtisztelte a szervező Közgazdasági-Kereskedelmi Iskola, hogy felolvashatta fogalmazását január 26-án a Városi Színházban megrendezett központi ünnepségen.

Csapó Szintia, az iskola média szakcsoportjának tagja képes beszámolót készített a megemlékezésről: