Felháborodva keresték fel szerkesztőségünket szabadkai és környékbeli civil szervezetek képviselői, akik önkéntes munkával, környezetvédelemmel, vagy akár karitatív munkával foglalkoznak, hogy elmondják, megjelent náluk a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat embere, hogy közölje, mostantól kötelesek szemételszállítási díjat fizetni. Kötelesek akkor is, ha nincs is szemetük, s ehhez kukát nem kapnak, azt maguk kötelesek beszerezni. 

Gajda Nóra, hajdújárási önkéntes a Szabad Magyar Szónak elmondta, nagyon felháborította az eset, hiszen szervezete, aminek elnöke volt, most már csak önkéntese, az újrahasznosítást is segíti.

— A köztisztasági vállalat két embere, aki nem igazolta magát semmivel, csak elmondták kit képviselnek, egy listával jelentek meg Hajdújáráson a civil szervezeteknél. Minden bejegyzett címre elmentek, s mivel a regiszterben úgy találták meg, hogy én vagyok még az elnök, ide jöttek. Elmondták, hogy minden civil szervezet kötelezve van 210 dinár megfizetésére havonta, de kukát nem kapunk, csak fizetni kell — meséli a történteket az önkéntes.

Gajda kiemeli, azért is felháborító ez, mert önkéntes munkával foglalkoznak, non-profit szervezetként működnek és karitatív tevékenységgel bírnak.

— Az egyesületünk azért van privát háznál van bejegyezve, mert a kényelmünket szolgálja, hogy a posta, értesítések ide érkezzenek. Mélységesen felháborít hogy konkrétan a mi esetünkben, mi szelektíven gyűjtjük a PET-palackokat, annak az elszállítása is nagyon bonyolult, mégis megszerveztük, s erre is azt mondták, hogy illegális amit csinálunk, mert ehhez engedélyek kellenek. Úgy gondolom, hogy ez nem korrekt és sehol sincs ilyen a világban. Ha az önkormányzat hozott ilyen döntést, akkor nem biztos, hogy más önkormányzatoknál így működik — mondja Gajda Nóra, majd hozzátette: Az önkormányzat évek óta nem támogatja a mi egyesületünket konkrétan, sok esetben nincs felismerve, hogy ezek a civil szervezetek hiánypótló tevékenységet végeznek. Rengeteg olyan dolgot meg tudnak oldani, amire az önkormányzatnak nincs kapacitása humánerőforrás vagy időhiány szempontjából. Ez itt nálunk országosan nincs felismerve. S nem azért vagyok felháborodva, mert az nagy összeg, hanem, mert ez nem helyes — teszi hozzá.

Felkerestük a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalatot is, akiktől megtudtuk, hogy Szabadka és Palics területén a kommunális hulladék kezeléséről szóló határozat értelmében a családi házak és lakások esetében a hulladék elszállításának összegét négyzetméter alapján határozza meg. A városon kívüli településeken háztartásonként határozták meg az összeget, ez jelen pillanatban adóval együtt 637,01 dinár.

— Jogi személyek esetében egy meghatározott formula alapján határozzuk meg a hulladék elszállításának összegét. Az üzlethelyiség (amennyiben van ilyen) területét, négyzetméterben szorozzuk meg az adott jogi személyre vonatkozó árral.

A Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat által megküldött árjegyzék szerint a civil szervezetek esetében egy tíz négyzetméteres alapterületet vettek alapul, s azt szorozták be az üzlethelyiségekre meghatározott négyzetméterárral, ami 20,79 dinár, így kapták meg a 207 dináros számlát.

— A Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat, a város hulladék kezeléséről szóló határozatának értelmében jár el, s ezzel összhangban vezette be a jogi személyek számára is a szemét elszállítási díját. Az a korábbi években bevezetésre került többek között Tavankúton és a többi külvárosi településen is. Most, 2023 nyarán Hajdújárás került sorra. A közvállalat illetékesei kiemelik, a jogi személyek számára a vállalat nem biztosít szemeteskukát, azt a jogi személyek, így a civil szervezetek kötelesek maguknak biztosítani.