A várostervezés területén általában zűrzavar uralkodik, a zűrzavar mögött pedig a várossal és polgáraival való törődés hiánya áll, ezt a következtetést vonták le a Teadélután részvevői a városrendezés kapcsán felvetődő kérdések kapcsán szombaton, a Szabadka az erőszak ellen – Szabadkát választom – Nela Tonković kampányrendezvényén.

A koalíció fő célja egy olyan bizalmi környezet megteremtése, amelyben mindannyian szabadon beszélhetünk és gondolkodhatunk a városunkról. A városrendezés és várostervezés kérdései mindannyiunkat foglalkoztatnak. Milyenné szeretnénk tenni városunkat és hogyan tervezzük azt meg közösen? A tervezésnek minden esetben köze van a jelenhez és a jövőhöz is, mi pedig azt szeretnénk, ha a város példája lehetne, hogyan kell felelősséggel és törődéssel viszonyulni a polgáraihoz.

Nela Tonković, a Szabadka az erőszak ellen – Szabadkát választom – Nela Tonković összefogás polgármesterjelöltje a polgárokkal való beszélgetés során rámutatott, hogy zavaró a város urbanisztikai területén tapasztalható általános zűrzavar, amelyhez hozzátartozik a többszintes épületek építése a belvárosban, a védett építészeti örökség lebontása, az infrastrukturális problémák, például a víz- és csatornahálózat elhanyagolása, a gyalogos- és kerékpárutak elhanyagolása… Egy sor probléma ezen a területen abból fakad, hogy a kulcsfontosságú tervezési dokumentumok nem a közérdeket tartják szem előtt, hanem egyéni érdekekhez igazodnak.

A nyilvános vitákon vannak érdeklődő állampolgáraink, akik kifogást nyújtanak be, azok a legtöbb esetben megalapozottak, de mégis úgy tűnik, az általános érdek folyamatosan másodlagos ezen a területen – hangsúlyozta Nela Tonković, majd hozzátette, hogy jelenleg nem tekinti tervezettnek a városfejlesztést ebben a városban, és nem úgy látja, hogy az a város minden polgárát szolgálná.

Csak akkor beszélhetünk arról, hogy Szabadka a lehetőségek városa, ahol az embereknek jó és minőségi életük van, ha az tervezett lesz és a közérdeket szolgálja. Mindez megváltoztatható és megvalósítható az adott terület menedzsmentjének professzionalizálásával, majd az állampolgárokkal való aktív és folyamatos kommunikációval és a velük való együttműködéssel. A felelős tervezéshez együttműködésre, párbeszédre van szükség mindenkivel, a tudáson és felelősségvállaláson túl pedig kellő jóindulat is kell a város és annak polgárai felé, áll a szabadkai ellenzéki koalíció közleményében.