Kivonult az ellenzék a magyarkanizsai községi képviselő-testület csütörtöki üléséről, ami miatt határozatképtelenné vált a 29 tagú testület, legalábbis egy időre, ugyanis a képviselők közül sokan hiányoztak, zömében éppen a hatalmi koalíció tagjai.

Az első napirendi pont a költségvetés módosítására vonatkozott, egy kölcsön felvételéről határoztak, mely egy IPA pályázat előfinanszírozásához szükséges. Emellett az ülés napirendjén többnyire a községi intézmények múlt évre vonatkozó beszámolói szerepeltek, majd a községi tanácsban történő személycserékről kellett döntést hozni.

Az MM nem gondolja, hogy cserélgetni kell a tanácstagokat

Halász Mónika, a Mostantól Másként ellenzéki képviselőcsoport vezetője a Szabad Magyar Szónak nyilatkozva elmondta: az ülésre felterjesztet napirendi pontok közül egy kivételével mindenre igennel szavaztak, egyedül a Regionális Hulladéktároló kft. gazdálkodási tervét nem támogatták.

„Huszonhat napirendi pont volt, mi a tizenkilencediknél úgy gondoltuk, hogy az ülés további részében nem tudunk részt venni és elhagytuk a termet, mert itt kezdődtek a személycserékről szóló napirendi pontok, az anyagot pedig – arra vonatkozóan, hogy kik lesznek az új tanácstagok – magán az ülésen kaptuk meg. Amikor a neveket megláttuk, azzal sem tudtunk maradéktalanul egyetérteni. Nem kívántunk ebben a döntésben részt venni” – nyilatkozta portálunknak Halász Mónika, aki az ellenzéki csoport döntését azzal indokolta, hogy nem tartják helyesnek, hogy a községi tanács tagjait félidőben lecseréljék. A Mostantól Másként frakció tagjai szerint nem kell évente, vagy kétévente cserélni a tanács tagjait.

Később megválasztották ugyan az új tanácstagokat, de ez nem ment egyszerűen, mert nemcsak az MM frakció, hanem később a többi ellenzéki képviselő is kivonult és így már nem volt meg a szavazáshoz szükséges létszám. Az elnöklő ezért szünetet rendelt el. A szünet után megjelent Miloš Kravić, a kkt elnöke, aki eredetileg betegségre hivatkozva nem vett részt az ülésen, illetve Bacskulin István független képviselő, így nekik köszönhetően újból határozatképessé vált a testület.

UKROK: A csőd szélén táncol az önkormányzat

„Általában a költségvetés váltja ki a legtöbb vitát, ez most sem volt másként – nyilatkozta a Szabad Magyar Szónak Tandari Zoltán, az UKROK – Községi Összefogás képviselőcsoport vezetője, aki a pénzügyi tanácsnak is tagja.

„Magyarkanizsa község egy évre tervezett költségvetése 1 milliárd 434 millió dinár. A pénzügyi tanács ülésén én már szóvá tettem, hogy az első negyedévben a költségvetésbe 132 millió 400 ezer dinár folyt be, ugyanakkor 165 millió 300 ezer dinár volt a kiadási oldalon. A túlköltekezés az mindig megvan, de ami a legérdekesebb, hogy a negyedéves megvalósulás a 10 százalékát sem éri el a tervezett 1 milliárd 434 milliónak. Ráadásul az önkormányzat a második félévben 170 millió dinár hitel felvételét tervezi. Úgy gondoljuk, hogy a községünk a csőd szélén táncol” – fejtette ki véleményét Tandari.

Az UKROK is elfogadta a községi intézmények jelentéseit, sőt még gratulált is munkájukhoz. Azonban ennek a képviselőcsoportnak sem tetszettek azok a napirendi pontok, melyeket az ülés elején kaptak kézhez.

„Az ülés végéhez közeledve figyeltük a monitort és rájöttünk arra, hogy túl sok hatalmi képviselő hiányzik, és módunk van arra, hogy szabotáljuk bizonyos napirendi pontok elfogadását. Ezt meg is tettük annál a pontnál, amellyel egyetlen ellenzéki frakció és a független képviselők sem értettek egyet. Miután az MM képviselőcsoport és Harmath Miklós független képviselő kivonult, akkor mi még az UKROK csoportból két képviselővel bent voltunk az ülésen. Kettőnkkel volt meg a 15-ös képviselői létszám, ami szükséges, hogy a 29 tagú testület határozatképes legyen” – nyilatkozta Tandari Zoltán.

A Nyilas-korszak lejárt!

Az ülés elején, a napirenden második pontként szerepelt az, hogy megváltoztatták tanácsról szóló szabályzatot, abból törölték a tájékoztatási tanácstagot, helyére művelődéssel és nemzetközi kapcsolatokkal megbízott tanácstag került.

A három utolsó napirendi pont pedig, amit összevontak, Teslić Zoran ifjúsági és sport ügyekkel megbízott tanácsos lemondása, Bödő Marianna tájékoztatási tanácsos lemondása, a harmadik pedig az új tanácstagok kinevezése volt: Vass Zoltánt a sport, Nyilas Leonov Anitát pedig a művelődés és a nemzetközi kapcsolatok irányításával bízták meg.

Amikor elkezdődött az erről szóló vita, akkor az UKROK két képviselője még bent volt az ülésen és Tandari Zoltán felszólalásában a személycserékről elmondta, hogy Zoran Teslić, sportügyi tanácsos a VMSZ-en belüli viszályok miatt mondott le, pont Nyilas Leonov Anita miatt. Bödő Marianna VMSZ-es pártvonalon Szabadkán kapott új munkahelyet. Vass Zoltán kinevezését a frakció támogatja. Nyilas Leonov Anita személye kapcsán pedig Tandari azt mondta, hogy „úgy látszik ő a VMSZ-en belül egy olyan univerzális személy, aki mindenhez ért, és bármilyen funkcióra behelyezhető, hogy a mozaik összeálljon” – de az UKROK tagjai úgy gondolják, hogy egyáltalán nem felel meg erre a funkcióra, sőt egyáltalán semmilyen funkcióra sem felel meg.

„Úgy gondoljuk, hogy a Nyilas-korszak lejárt. Sőt ajánlanánk, hogy az egész községi tanács mondjon le!” – mondta felszólalásának végén Tandari Zoltán, majd az ő képviselőcsoportja is elhagyta az üléstermet, ezután vált határozatképtelenné a képviselő-testület.

Tandari Zoltán portálunknak elmondta, hogy az UKROK listáján hat személy szerzett mandátumot a képviselő-testületben, de csak öten tagjai a frakciónak, a hatodik Bacskulin István a kezdetektől fogva ellenállt, nem is járt az ülésekre, csak mint független képviselő, két három alkalommal jelent meg.

„Az volt az utolsó dolog amire gondoltunk volna, hogy pont ő lesz az az áruló, aki be fog ugrani és megszavazza a hatalmi koalíció akaratát” – nyilatkozta Tandari Zoltán.

Hiába szavaztak a polgárok a haladókra, nem jó az együttműködés a község és a kormány között

„Szomorú adatok jelentek meg a községi közigazgatás 2017-es évi munkájáról szóló jelentésben – számolt be portálunk megkeresésére Harmath Miklós független képviselő:

„Községünket tavaly jégverés és vihar sújtotta. A mezőgazdasági haszonnövényekben okozott kár 96 gazdát érintett, akik több, mint 736 hektár területet gazdálkodnak. A termelőknek 40 millió 434 ezer dinár káruk keletkezett, kártérítést azonban nem kaptak. Magyarkanizsa községet tavaly aszály is sújtotta, ami 48 százalékos hozamcsökkenést okozott. A becslések szerint a kár megközelíti az 1 milliárd 840 millió dinárt. Egyetlen termelő sem kapott egyetlen petákot sem. Számomra ez azért furcsa, mert amikor a választási kampányban az összes listavezető megjelent a televízióban egy közös beszélgetésre, akkor épp a haladók voltak azok, akik azzal kampányoltak, hogy a község polgárai azért szavazzanak rájuk, hogy minél jobb legyen a községi önkormányzat és a belgrádi kormány közötti együttműködés. Ha olyan jó lenne az együttműködés, mint ahogyan azt a haladók ígérték, akkor legalább valamennyi kártérítést ki tudtak volna harcolni a községben élő termelőknek” – mondja Harmath Miklós, aki hozzátette: tavaly a termelők a falugazdászok segítségével 134 millió dinár vissza nem térítendő támogatást kaptak eszközbeszerzésre, ami tulajdonképpen a föld-alapú támogatás.

Harmath Miklós arról is beszámolt, hogy tavaly a község területén 30 új vállalkozás indult, ugyanakkor 35 bezárt, 50 pedig felfüggesztette tevékenységét, ami a független képviselő szerint elszomorító és rámutatott: már a választói névjegyzékből is látható, hogy a község lakossága egyre nagyobb ütemben fogyatkozik.

A Regionális Hulladéktároló kapcsán Harmath is kifogásokat fogalmazott meg:

„Az idei évtől nem tudják, hogy hogyan és azt sem, hogy mennyit akarnak fizettetni. Ebben érintett Zenta, Csóka, Kishegyes és Törökkanizsa is. Olyan összegeket mutattak be, ami számunkra teljesen elfogadhatatlan” – mondta Harmath Miklós, aki képviselőtársát, Bacskulin Istvánt is bírálta:

„Nagyon érdekes számomra, hogy Bacskulin képviselő úr, a két év alatt négyszer tudott megjelenni a községi képviselő-testület ülésén, a többin úgy látszik nem volt olyan, amihez hozzá tudott volna szólni. Ő a Magyar Mozgalom tartományi képviselőjelöltje is volt, a magyarkanizsai községi képviselő-testületbe pedig az UKROK listáján jutott be. Most tulajdonképpen hátba döfte mindkét listát.

Külföldön dolgozik, eltört a keze, de a csütörtöki ülésen mindenképp részt vett volna

Bacskulin István cáfolta képviselőtársai állításait:

„Eltört a jobb csuklóm, a kezem be van gipszelve. Kezelésen voltam, ezért késtem el, de mindenképpen be akartam menni a mai ülésre. Az nem igaz, hogy az elmúlt két évben csak 2-3 alkalommal jelentem volna meg az ülésen. Külföldön dolgozom, de amikor itthon vagyok, mindig elmegyek. Az előző ülésen mondtam is, hogy amikor itthon vagyok, minden egyes ülésre eljövök”- válaszolta megkeresésünkre Bacskulin István, független képviselő.