Pályafutása során hetedszer nyerte meg az ausztrál nyílt teniszbajnokságot Novak Đoković, aki a melbourne-i torna döntőjében 6:3, 6:2, 6:3 arányban nyert a spanyol Rafael Nadal ellen. A szerb teniszező így a torna legsikeresebb játékosa lett, ugyanis megelőzte az ausztrál Roy Emersont és a svájci Roger Federert, akik hatszor-hatszor nyerték meg az év első Grand slam-tornáját.

Novak Đokovićnak ez volt a 15. Grand slam-serlege pályafutása során: a hét Australian Open mellett négyszer nyert Wimbledonban (2011, 2014, 2015, 2018), háromszor győzött a US Openen (2011, 2015, 2018) és egyszer nyerte meg a Roland Garrost (2016).

A 2019-es ausztrál nyílt bajnokság döntője a várakozásokkal ellentétben kiegyenlítetlen küzdelmet hozott, ugyanis a világranglista első helyezettje a játék minden elemében jobb volt a legjobb formájától igencsak messze járó Rafael Nadalnál.

Az első játszmában Nadal már az első adogatójátékát elveszítette, így Đoković percek alatt 3:0-s előnyre tett szert, s ezt meg is őrizte a szett végéig, amelyet végül – az első játszmalabdát kihasználva – 37 percnyi küzdelem után 6:3-ra nyert meg.

A második játszma habár hátom perccel tovább tartott mint az első, az eredményt nézve még simábbra sikeredett, ugyanis a spanyol teniszező kétszer is elveszítette az adogatójátékát: Đokovićnak először 2:2-nél, másodszor pedig 4:2-nél sikerült breakelnie, s mivel a saját adogatójátékát nagyon magabiztosan nyerte meg, a második szett 6:2-es eredménnyel ért véget.

A harmadik játszmában Nadal 1:1-es állásnál veszítette el az adogatójátékát, s onnantól kezdve a világelső szerb teniszezőnek csak arra kellett figyelnie, hogy megőrizze a break-előnyt a szett végéig. Ez sikerült is neki, igaz, hogy 3:2-es vezetésénél Nadalnak  volt egy break-lehetősége, de azt sikerült hárítania. Sőt, 5:3-as vezetésénél Nadal adogatása során két mérkőzéslabdához jutott, amelyek közül a másodikat kihasználta, s ezzel 6:3, 6:2, 6:3-ra megnyerte a döntőt és a tornát is.