Györe László beírta magát az ATP-tornák történelmébe, miután a zentai teniszező vasárnap este az ötödik meccslabdát kihasználva megnyerte az 1,93 millió dollár összdíjazású, riói salakpályás tenisztornát! Györe korábban a 250-es ATP-tornán elődöntőig jutott, most azonban egy 500-as tornán emelhette magasba a győztesnek járó serleget.

A 23 éves teniszező a döntőben a kanadai Felix Auger Aliassimet győzte le 6:3, 7:5 arányban. Györe a második játszmában 3:1-es hátrányba került, de akkor sorozatban három játékot nyert, majd a tizenkettedik játékban a játszma során másodszor is elnyerte ellenfele adogatójátékát, így 7:5-re megnyerte a szettet, és ezzel együtt a mérkőzést is.

A tornagyőzelmének köszönhetően a zentai teniszező, aki a torna kezdetekor a 90. helyen állt a világranglistán, a legfrissebb világranglistán a 37. hely környékére tornázza fel magát, ami pályafutásának legjobb helyezése. A korábbi legjobb helyezése a 83. hely volt.

Györe az ötszáz pont mellé, amit a tornagyőzelemnek köszönhetően gyűjtött be, 369 ezer dollárral is gazdagodott.

ELSŐ SZETT

Jól kezdődött Györe számára a riói finálé, ugyanis a második break-labdát kihasználva azonnal elnyerte Felix Auger Aliassime adogatójátékát, aki azonban ettől nem jött zavarba, s azonnal visszabreakelt. A harmadik játékban a kanadai 30:15-nél egy hatalmasat hibázott, egy nagyon könnyű labdát csúnyán a vonalon túlra ütött, s mivel utána még két pontot veszített, Györe másodszor is elnyerte ellenfele adogatójátékát. A zentai teniszező a negyedik játékot nagyon magabiztosan nyerte meg, így megerősítette a break-előnyét (3:1). Mivel a szemmel láthatóan ideges és lámpalázas Auger Aliassimenek a harmadik adogatójátékát sem sikerült megnyernie, így Györe huszonhárom percnyi játék után 4:1-es előnyre tett szert.

A hatodik játékban a világranglista 104. helyezettjének sikerült elnyernie Györe adogatójátékát, s mivel utána a mérkőzés során először sikerült úgy játékot nyernie, hogy ő szervált, így felött 4:3-ra. Ha nem is könnyen, de Györének sikerült megnyernie a nyolcadik játékot, így megőrizte a break-előnyét (5:3). A kanadaianak a kilencedik játékban is gondjai voltak a saját szerváival, aminek az lett az eredménye, hogy Györe a második szettlabdát kihasználva 6:3-ra megnyerte a játszmát.

MÁSODIK SZETT

A folytatás Auger Aliassime-breakkel kezdődött, s mivel a kanadai utána megnyerte a saját adogatójátékát is, gyorsan 2:0-s vezetésre tett szert. Györe szépített (2:1), de egyenlítenie nem sikerült, mivel az igencsak hosszú nyúlt negyedik játékban a kanadainak sikerült hárítania a break-labdát (3:1).

A 18 éves Felix Auger Aliassime játéka a második játszmában jelentősen feljavult

Már ekkora látszódott, hogy a 18 éves kanadai fiú egyre jobban kezdte felvenni a mérkőzés ritmusát: ütései egyre pontosabbak lettek, fontos pillanatokban is jó döntéseket hozott, s az adogatásai is feljavultak. Ezt Györe is megérezte, aki szintén elkezdett pontosabban és jobban játszani, így a mérkőzés színvonala is javult. És nem mellékesen, ez azt is eredményezte, hogy Györe 2:3-nál elnyerte ellenfele adogatójátékát, majd magabiztosan hozta a saját szerváját, így 4:3-ra már ő vezetett. 4:4-nél Györe egy kettős hiba miatt igen nehezen nyerte meg az adogatójátékát, de az 5:4-es vezetése azt is jelentette, hogy a kanadai fiú a tizedik játékban a mérkőzésben maradásért adogatott. A kanadai keze azonban ekkor nem remegett meg, s egyenlített (5:5). Györe a következő játékban okosan és türelmesen játszott, kivárta a kanadai hibáját, s 6:5-ös vezetésre tett szert. A tizenkettedik játék során Györe mérkőzéslabdához jutott, mivel a kanadai 30:30-nál elrontott egy tenyerest. Az első meccslabdát a világranglista 104. helyezettjének egy ász értékű adogatással sikerült hárítania. Utána azonban kettős hibát vétett, így Györe másodszor is mérkőzéslabdához jutott, azonban a szerencse elpártolt tőle, mivel a fonákja a háló tetején éppen hogy csak fennakadt. De nem volt megállás, Györe érezte, most eljött az ő pillanata, és egy nyerő tenyeressel harmadszor is meccslabdához jutott, de egy elrontott fonák miatt ismét egyenlő lett az állás. Felix Auger Aliassime azonban egyre többet hibázott, így következett a negyedik meccslabda, de ezt is sikerült hárítania a kanadainak. Az ötödik meccslabdánál azonban már nem volt visszaút: Györe László győzelemre váltotta és megnyerte a riói tornát.