Palics, Nagyradanovác és Szabadka egy része jelenleg nyers vizet iszik, amelyben magas a vas, az ammónia és az arzéntartalom. Ahhoz, hogy ezek a káros anyagok a megengedett határérték alá kerüljenek, egy vízgyár kiépítése szükséges, amelynek munkálatai már folyamatban vannak és 2020 tavaszáig be is fejeződnek, tudósít a Vajdasági RTV. Szabadka és Palics között a kettes vízgyár kiépítésén nagy erőkkel dolgozik a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat.

Sánta Csaba, a közvállalat beruházásokkal megbízott igazgatója a televíziónak azt nyilatkozta, hogy a szabályzat értelmében a kisebb településeken magasabb ammóniatartalmat engedélyeznek, mint a városban.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Szabadka környéként csak Csantavéren jó minőségű a víz, vagyis abban nincs arzén és csak kis mennyiségű vas található benne. A vízgyár kiépülésével viszont mindegyik településen a megengedett határértékek közé szorítják majd ezeket az összetevőket.

Az új gyár másodpercenként 80 liter vizet tud majd feldolgozni, 2500 köbméteres tartállyal rendelkezik majd, a központja pedig magas nyomás alatt 200 liter vizet tud majd pumpálni másodpercenként.

A kettes vízgyárat a vállalat az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank támogatja 5,5 millió eurós hitelkerettel. A munkálatok kivitelezési határideje 2020 tavasza.