Egy év múlva Szerbiában lesznek a legmagasabbak a fizetések a Nyugat-Balkánon, ígérte hétfőn Aleksandar Vučić, csak néhány nappal azt követően, hogy azt az ígéretet tette, hogy az végéig az átlagfizetés eléri az 500 eurót.
Az 500 eurós átlagfizetést egyébként 2016 óta ígérgetik, de eddig nem sikerült megvalósítani, írja a Danas.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Ahhoz, hogy decemberben elérje az 500 eurót, amikor az év végi bónuszok miatt egyébként is magasabbak a bérek, 37 euróval kellene magasabbnak lennia az áprilisi átlagnál, amikor 463 eurót tett ki az átlagfizetés.
A Danasnak nyilatkozó szakemberek elmondták, nem sok esély van arra, hogy ez megtörténjen, habár papíron, vagyis könyvelési adatokban elérhető az 500 eurós átlag, amennyiben a dinár tovább erősödik. Amennyiben a régió átlagfizetéseit vesszük figyelembe Montenegróban az 513 eurót tett ki, Boszniában 470-et, Horvátországban 858 volt az átlagbér áprilisban, Romániában pedig 657 euró. Mögöttünk csak Macedónia és Albánia áll a 400 eurós havi átlaggal.
A Danas annak is utánajárt mennyire tudja az állam a közszférában történő fizetésemeléssel manipulálni az átlagfizetést. A Fiskális Tanács azt a javaslatot tette, hogy a bérek semmiképp se emelkedjenek nagyobb ütemben, mint a bruttó hazai össztermék, ami legfeljebb 5-6 százalék. A gazdasági szakemberek szerint pedig nem reális nagyobb százalékban emelni a béreket, mint amekkora a gazdasági növekedés, vagyis semmiképp sem több mint 5-6 százalék. Hozzáteszik, a bejövő pénzt vissza kellene forgatni a gazdaságba, illetve az infrastruktúrafejlesztésbe, hogy a fizetésemelést a magánszektor is megérezze, nem pedig a közszférában emelni a béreket.


