A sokak számára nehezen kiejthető neve miatt csak Nepónak becézett Nepomnjacsij aratta az egyetlen győzelmet a madridi világbajnokjelölti verseny negyedik fordulójában. A Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) színeiben rajthoz álló orosz nagymester a világos bábokat vezette napjaink egyik legnagyobb sakktehetsége, Ali-Reza Firouzja iráni származású francia ellenfele ellen. A szicíliai védelem egyik legélesebb, Najdorf-változatában az ellenkező oldalú sáncolás után Nepo mintaszerűen vezette a támadást: vonalat nyitott a sötét király ellen és gyorsan átvette a kezdeményezést. Mindössze 19 éves ellenfele nem találta fel magát a bonyodalmakban, rengeteget gondolkodott, és a játszma végére óriási időzavarba került. Az orosz nagymester bástyaáldozattal fejezte be a látványos játszmát, Firouzja pedig az elkerülhetetlen matt előtt nyújtott kezet ellenfelének.

Rapport Richárd ebben a fordulóban világossal játszott a Japánban született, amerikai zászló alatt versenyző Hikaru Nakamura ellen. A mindvégig döntetlen színezetű játszmában a magyar nagymester sokáig próbált kockáztatni és valahogy előnybe kerülni, ellenfele azonban mindvégig pontosan védekezett, így a két királyig (és egy-egy huszárig) játszott partiban végül elkerülhetetlen volt a pontosztás.

Négy forduló után Nepomnjacsij egyedül vezet a táblázaton, és egyelőre a legjobb úton halad afelé, hogy ismét ő legyen a világbajnok Magnus Carlsen kihívója.

A negyedik forduló eredményei: Rapport–Nakamura remi, Nepomnjacsij–Firouzja 1:0, Duda–Radzsabov remi, Ting Li-zsen–Caruana remi.

Az állás: Nepomnjacsij 3, Caruana 2,5,  Rapport, Nakamura és Duda 2, Ting Li-zsen, Radzsabov és Firouzja 1,5 pont.

Az iráni származású, francia színekben versenyző Ali-Reza Firouzja (jobbról) gratulál Jan Nepomnjacsijnak a győzelemhez (Fotó: FIDE.com)