A horvát válogatott jutott elsőként be az elődöntőbe a Katarban zajló labdarúgó-világbajnokságon, miután a negyeddöntőben a tizenegyespárbajban 4:2-re legyőzte Brazíliát.

A rendes játékidőben nem született gólt, az első tizenöt perces hosszabbítás végén Neymar megszerezte a vezetést a dél-amerikaiaknak, azonban a 117. percben egy gyors horvát ellentámadás végén Petković lövése megpattant egy brazil védőn, és a kapu jobb oldalában kötött ki, így 1:1-gyel ért véget a hosszabbítás.

A brazilok végig fölényben játszottak, de a rendes játékidőben nem tudtak túljárni Livaković kapus eszén, aki remekül védett, hol kézzel, hol lábbal. Az első tizenötperces hosszabbítás bírói ráadásában, vagyis a 105+1. percben egy Neymar és Paqueta kényszerítőzése után az előbbi került szembe a horvát kapussal, akit kicselezett, majd a bal felső sarokba lőtt. Nem sokan hitték, hogy Horvátországnak innen sikerül felállnia és kiharcolnia a tizenegyespárbajt, de Zlatko Dalić együttese rácáfolt a kétkedőkre, és a 117. percben Petković lövésével egyenlített.

A tizenegyespárbajt a horvátok kezdték, s Vlašić a kapu közepébe, a léc alá bombázott (1:0), míg brazil részről Rodrygo büntetőjét Livaković hárította. A második sorozatban Majer is a kapu közepébe lőtt (2:0), brazil részről Casemiro szépített, akinek erős és pontos lövését nem védhette a horvát kapus (2:1). Modrić nem hibázott, balra lőtt, Alisson jobbra vetődött (3:1), s így tett Pedro is, aki egy kis toporgás után lőtt gólt (3:2). Oršić is magabiztos volt (4:2), s mivel Marquinhos a kapufát találta el, így Horvátország megnyerte a tizenegyespárbajt és bejutott a négy közé.

A 2018-as világbajnokság ezüstérmese, a horvát nemzeti együttes a döntőbe jutásért a péntek este 20 órakor kezdődő Hollandia-Argentína mérkőzés győztesével találkozik.