A Tisztítótűz művelet részeként a kormány Alaptörvény-módosítással megszüntetné Sulyok Tamás köztársasági elnöki megbízatását. A javaslatot a kabinet a bejelentéssel egy időben tette közzé társadalmi egyeztetésre.
Magyar Péter bejelentette, hogy elindítják a Tisztítótűz műveletet, és megszabadítják a magyarokat a politikai és gazdasági maffiától. Az Alaptörvény-módosítással a művelet részeként kezdeményezni fogják Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését is, a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal vezetőinek sorsa pedig a bírák kezében lesz, míg az Alkotmánybíróságnál a korhatár számít majd, írta meg a HVG.hu.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
„Élve a felhatalmazással ma megkezdjük Magyarország megszabadítását a maffiától, elindítjuk a Tisztítótűz műveletet”– ezzel kezdte napirend előtti felszólalását Magyar Péter miniszterelnök az Országgyűlésben.
„Április 12-e történelmi nap volt, de június 22-e ugyanilyen történelmi nap lesz” – mondta Magyar Péter, a beszéde végén pedig fel is került a kormány honlapjára az ígért alaptörvény-módosítás, melyet pár napig véleményezni lehet.
A kormány oldalán társadalmi egyeztetésre bocsátott Alaptörvény 17. módosítása a „Záró és vegyes rendelkezések” részt egészítené ki három ponttal, melyek szerint az alaptörvény 17. módosításának hatályba lépését követő napon „a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik”, helyére az új Alkotmány hatályba lépéséig, de legfeljebb öt évre az országgyűlés köztársasági elnököt választ.
Ugyanaznap megszűnne minden olyan alkotmánybíró megbízatása is, aki akkor már betöltötte a hetvenedik életévét. A képviselői mandátumot 12 évben korlátozó szabályozás a 17. módosítást követő első országgyűlési választáson kell alkalmazni, a szabály szerint azon már nem választható országgyűlési képviselővé az, aki korábban legalább 12 éven át képviselő volt.
A „hivatalban lévő köztársasági elnök működésével kapcsolatban súlyos bizalomvesztés állt be a társadalom részéről” – indokolták a törvényjavaslatban az államfő eltávolítását. Eszerint az „átmeneti rendelkezés biztosítja, hogy Magyarországon a jövőben érvényesüljön a köztársasági elnöki intézmény funkciója”.
Magyar szerint éppen azért van szükség a tisztítótűzre, mert Sulyok Tamás lényegében maga kezdeményezte az alkotmányos puccsot. A miniszterelnök ezután felsorolta, kinek és miért kell még mennie a „legfontosabb őrhelyekről”, például Polt Péter legfőbb ügyésznek és Varga Zs. András Kúria-elnöknek.
„Amíg ezek az őrhelyek fogságban vannak, addig az ország is fogságban van” – magyarázta a 17. alaptörvény-módosítás szükségességét.
Magyar Péter azt is megígérte, hogy szeptembertől alkotmányozási folyamatot indítanak, bevonva a teljes magyar társadalmat, megbeszélve a közös ügyeiket, a folyamat végén pedig az új alkotmányt a magyar nép fogja népszavazással megerősíteni. Addig pedig – legfeljebb öt évig – az Országgyűlés új államfőt választ.
A miniszterelnök azt is közölte, hogy a változtatások révén az Alkotmánybíróság elnökét a bírák újra maguk közül választják, miután visszavezetik az alkotmánybíróknál a 70 éves korhatárt, így több alkotmánybíró megbízatása megszűnik, köztük Polt Péteré.
Az Alkotmánybíróság teljesebb hatáskört is kapna, megszűnne az a korlátozás, amely bizonyos költségvetési és adóügyekben korlátozza az Alkotmánybíróság vizsgálati lehetőségét.
Fotó: HVG.hu


