Közvetlenül a Vajdasági Képviselőház ülésének kezdete előtt az újvidéki ellenzék sajtótájékoztatót tartott, amelynek fő témája a Tartományi Kormányban zajló racionalizáció és a tömeges elbocsátások voltak. Dejan Kulja, a Szerbia Központ (Srbija centar) párt képviselője elmondta, hogy még 2015-ben készült egy terv 500 munkavállaló elbocsátására, három ciklusban.

Mindezt a racionalizáció és a hamis megtakarítás ürügyén teszik, a módszer pedig mindig ugyanaz: az alkalmazottakat fantom munkahelyekre helyezik át, később a munkahely-kategorizáció során ezeket a munkahelyeket megszüntetik, a dolgozók pedig végül munka nélkül maradnak. És ki beszél nekünk racionalizációról? Ki beszél nekünk spórolásról? Vajdaság Autonóm Tartomány Kormánya, Maja Gojković – valaki, aki 2015-ben 30 millió dinárt költött utazásokra, sokszorosan többet, mint az eddigi összes többi kormány” – mondta Kulja.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Kulja azt is megkérdezte, hogy vajon olyasvalakinek kellene-e a racionalizációról beszélnie nekünk, aki Szerbia leggazdagabb politikusai közé tartozik, mint például Maja Gojković, a tartományi kormány elnöke. Kiemelte, hogy az elbocsátottak sorában a legutóbbi Nela Jelić, egy ötvenéves jogásznő, öt gyermek édesanyja.

Hát neki kellene felmondást kapnia? Azoknak, akik 10, 20, 30 éve a tartományi adminisztrációban dolgoznak, miközben tudjuk, hogy tucatszámra vannak olyanok, akik megbízási szerződéssel, határozott időre vagy ideiglenes és időszakos munkákra vannak alkalmazva?” – tette fel a kérdést Kulja.

A valóság szerinte egyértelmű: az elbocsátott emberek csupán szakmailag akarták végezni a munkájukat, nem akartak politikai gyűlésekre járni, nem akartak garantált szavazatokat gyűjteni, és nem akartak politikával foglalkozni.

És még egy dolgot tudnunk kell: most, ebben a pillanatban is, miközben a sajtótájékoztató zajlik, továbbra is tartanak a zsarolások, a fenyegetések és a munkahelyi zaklatások. Semmi sem állt le, minden folytatódik” – üzente a képviselő. Milan Vasiljević, a Szabadság és Igazságosság Párt parlamenti képviselője úgy értékelte, hogy a munkavállalókat nem azért bocsátották el, mert rosszul végezték a munkájukat, hanem mert politikailag nem voltak megfelelők. Kiemelte, hogy ez egy egyszerű és tiszta bosszúállás.

Az egyik legmegrázóbb történet, amit hallottam, az az, hogy képesek voltak olyan embereket is elbocsátani, akiknek már csak két évük volt a nyugdíjig. És képesek voltak elbocsátani egy súlyosan beteg nőt is. Azok, akik kirúgták őt, látták az orvosi dokumentációját, de ez nem érdekelte őket, mert nekik feladatuk volt. Tudják, a munka nem csak olyasvalami, ami szakmailag leköti az embert. Ez az élet egyik fontos része” – mondta Vasiljević.

Hozzátette, hogy az emberek ezekből a fizetésekből tartják el a családjukat, és ezt most úgy vették el tőlük, hogy esélyt sem adtak egy új struktúra kialakítására vagy arra, hogy más munkahelyekre osszák be őket.

Nem, őket egyszerűen elbocsátották. Ez megtorlás volt mindazok ellen, akik nem akartak elmenni a pártrendezvényekre, nem akartak részt venni a garantált szavazatok rendszerében, és nem akartak úgy dolgozni, ahogy mondják nekik – ami gyakran a törvénnyel is ellentétes volt. Ami még szintén megérintett, azok a történetek a felmondások átadásának módjáról. Valóban, a humanitás teljes hiánya” – zárta gondolatait Vasiljević.

Fotó: 021.rs