A Srbija Kargo 2026-os üzleti terve szerint a vállalat alkalmazottainak száma 2026. június 30-án, valamint az év minden további negyedévének végén 1250 fő lesz. Ez pedig azt jelenti, hogy a vállalat a hónap végéig mintegy 420 munkavállaló elbocsátását tervezi a cég rossz gazdasági eredményei miatt.

Dušan Đukić, a vállalat megbízott igazgatója hétfőn véleményezésre megküldte a vasutas szakszervezeteknek a 2026-os létszámfelesleg kezelésére vonatkozó programtervezetet – írja a Danas.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

A dokumentumban szerepel, hogy a Srbija Kargo árufuvarozási részvénytársaság 2026-os üzleti terve szerint a vállalat alkalmazotti létszámát 2026. június 30-ára, valamint az év minden további negyedévének végére 1250 főre kell csökkenteni, a személyi állomány és a tényleges üzleti igények összehangolása érdekében.

„Figyelembe véve, hogy 2026. május 21-én a vállalatnál 2340 munkakör szerepelt a rendszeresített álláshelyek között, amelyek közül 1827 volt betöltve, a működés optimalizálása, valamint a munkaszervezet és a munkaköri rendszer a tervezett üzleti igényekhez való igazítása érdekében szükséges 935 munkahely megszüntetése, illetve az alkalmazottak számának 424 fővel történő csökkentése” – áll a javaslatban.

A vállalat szerint a jelenlegi humánerőforrás-struktúra átalakításának szükségessége pénzügyi-gazdasági és szervezeti okokból ered.

A létszámfelesleg kezelésére vonatkozó programtervezetet a reprezentatív szakszervezetek mellett a foglalkoztatásért felelős köztársasági szervezetnek is megküldték véleményezésre, illetve annak érdekében, hogy javaslatot tegyen az elbocsátások számának megelőzésére vagy csökkentésére, valamint az átképzés, továbbképzés, önfoglalkoztatás és egyéb elhelyezkedési lehetőségek biztosítására.

A dokumentum szerint a reprezentatív szakszervezetek kötelesek a programtervezetről 15 napon belül véleményt nyilvánítani, míg a foglalkoztatási szervezetnek ugyanezen határidőn belül kell javaslatokat tennie.

Az elbocsátások oka – rossz üzleti eredmények

A Srbija Kargo közlése szerint az elbocsátások fő oka a vállalat gyenge gazdasági teljesítménye. Kiemelték, hogy a társaság hosszabb ideje folyamatosan veszteségesen működik.

„A jelenlegi üzleti volumen mellett a bruttó árrés nem elegendő a magas közvetlen költségek, valamint az egyéb működési és egyéb kiadások fedezésére. Emellett a társaság piaci pozíciója is gyors ütemben gyengül, és ez a tendencia várhatóan folytatódik; az elmúlt hét évben a relatív visszaesés meghaladta az 50 százalékot” – áll az indoklásban.

A tőzsdén jegyzett cégekkel és versenytársakkal végzett összehasonlító elemzés szerint náluk a legalacsonyabb az egy alkalmazottra jutó szállított árumennyiség mutatója, ami a cég szerint alacsony hatékonyságra utal.

Ezért a társaság nem képes rendszeresen teljesíteni beszállítóival szembeni kötelezettségeit az állam folyamatos pénzügyi támogatása nélkül, ami magas eladósodottsághoz és a likviditás romlásához vezet.

Az egyik megtakarítási intézkedésként a dolgozói létszám racionalizálását jelölték meg.

Több mint 800 millió dinárt különítenek el végkielégítésekre

A létszámfelesleggé váló dolgozók szociális és gazdasági helyzetének rendezésére, illetve a végkielégítések kifizetésére szükséges pénzeszközök egy részét, 600 millió dinárt, a szerb kormány 2025. december 26-i határozata biztosította.

A fennmaradó, legalább 209,5 millió dináros összeget a kormány a Srbija Kargo 2026. évi támogatásainak felosztásáról és felhasználásáról szóló program módosításán keresztül biztosította – áll a dokumentumban.

Azok a munkavállalók, akiket e program alapján létszámfelesleggé nyilvánítanak, 500 euró összegű végkielégítésre jogosultak, dinárban kifizetve, a Szerb Nemzeti Bank középárfolyama szerint.

Az elbocsátások határideje

Azoknak a munkavállalóknak, akiknek a munkájára már nincs szükség, és akik számára nem lehet megfelelő foglalkoztatási intézkedést biztosítani, felmondják a munkaszerződését, végkielégítés kifizetése mellett.

A munkaviszony megszüntetésének és a határozatok kiadásának határideje alapvetően június 30., azonban indokolt esetben meghosszabbítható, figyelembe véve a szakszervezetek és a foglalkoztatási szervezet véleményét a programtervezettel kapcsolatban.

Fotó: freepik