Dragan Kleut, a Bánsági Földműves Egyesületek Szövetségének elnöke szerdán kijelentette, hogy a felvásárlók 18 dinárt kínálnak az új búzatermés kilójáért, miközben 2008-ban az ár még 22-23 dinár volt. Egyúttal figyelmeztetett: utcai tiltakozásokba kezdenek, ha az ár nem növekszik. A Beta hírügynökségnek elmondta, hogy a 18 dináros kilónkénti árat számolják fel azok a vetőanyag- és műtrágya-forgalmazók is, akiknél a gazdák eladósodtak a vetés során.

„A búza ára katasztrofális. 2008-ban 22-23 dinárba került egy kiló, amikor egy tonna műtrágya ára 30 000 dinár volt, ma pedig 75 000 és 80 000 dinár között mozog. A gázolaj 2008-ban 75 dinár volt, ma 220 dinár, míg a vetőmag kilónként 45-55 dinárba került, most pedig 120 dinár” – mondta Kleut. Hozzátette, hogy az új termés bagóért kínált ára mellett az idén a bánsági aszály miatt a hozam is a fele a megszokott átlagnak.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Kleut elmondta, hogy a bánsági gazdák a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Minisztériumtól az idén még az üzemanyag után járó első, literenkénti 50 dináros jövedékiadó-visszatérítést sem kapták meg.

„Ha az állam semmit sem tesz a búza árának növeléséért, az aratás után utcai tüntetésekre és útblokádokra vonulunk” – jelentette ki Kleut.

Fotó: Pixabay