A blokáddal tiltakozó kragujevaci hallgatók gyalog indultak Kraljevóba, ahol vasárnap, Szent Vitus napján (Vidovdan) tartják meg az egyetemisták nagygyűlését. Indulás előtt 16 perces néma főhajtással emlékeztek az újvidéki vasútállomás előtetőjének leomlásában elhunyt áldozatokra, majd útnak indultak.
Mihajlo Đalović, a kragujevaci Gépészmérnöki Kar hallgatója elmondta, hogy azért szervezik a rendezvényt Szent Vitus napjára (Vidovdanra), mert szeretnének visszatérni a gyökereikhez, hogy onnan kiindulva a jövő felé tekinthessenek.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Az Insajdernek nyilatkozva hozzátette, hogy a hallgatók a választások kiírására számítanak, egyelőre azonban nem tudni, pontosan mikor kerül rájuk sor.
Katarina Popović, a kragujevaci Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar professzora kiemelte, hogy a rendezvény célja egyértelmű üzenet megfogalmazása.
„Ezzel a menettel szeretnénk üzenetet küldeni. Ez valójában több ezer apró lépésből álló folyamat, hiszen az általunk kívánt társadalmi változásokat nem lehet egyetlen lépéssel vagy egyetlen döntéssel elérni. Azt szeretnénk megmutatni, hogy továbbra is itt vagyunk, és ugyanazzal az energiával folytatjuk. Eltökéltek vagyunk, hogy elérjük a célunkat, és az, hogy a hallgatók most a választásokra készülnek, ezért már nincs annyi tüntetés és akció, mint tavaly, egyáltalán nem jelenti azt, hogy alábbhagyott volna a lendületünk. Éppen ellenkezőleg. Ennek szombaton is látszania kell” – mondta Katarina Popović, a kragujevaci Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar professzora az Insajdernek.
Arra a kérdésre, hogy miért éppen Szent Vitus napján rendezik meg a nagygyűlést, a professzor azt válaszolta, hogy a hallgatóknak már sikerült „visszahódítaniuk” a rezsimtől a nemzeti zászlót, a nemzeti büszkeséget és a történelmet, miközben megfosztották azokat a mítoszteremtő felhangoktól. Hozzátette, hogy legalább ilyen fontos a jövő is, amelyben érvényesül a jogállamiság, az elszámoltathatóság és a törvények tisztelete.
A Kraljevóba tartó menethez más településekről is csatlakoztak résztvevők. Egy Belgrádból érkezett család az Insajdernek elmondta, hogy együtt vágnak neki az útnak.
Hangsúlyozták, hogy várják a választásokat, mert szerintük ez az egyetlen módja annak, hogy a küzdelem véget érjen.
Azt is hozzátették, hogy fontos lenne mielőbb tudni, kik szerepelnek majd a hallgatók választási listáján, ugyanakkor kiemelték, hogy a hallgatók az elmúlt időszakban bebizonyították: tudják, mit csinálnak.
Illusztráció (021.rs)


