A szerb kormány a csütörtöki, június 25-i ülésén döntést hozott az üzemanyagokra kivetett jövedéki adók újabb emeléséről, amely mintegy 5,5 százalékkal magasabb az e heti szintekhez képest. Az új rendelkezés hétfőtől lép hatályba, és egy hétig lesz érvényben.

Az ideiglenesen csökkentett jövedéki adókról szóló rendelet módosításával az adóteher a korábbi szintekhez képest emelkedik: az ólmozott benzin esetében 72,72 dinárra, a ólommentes benzin esetében 68,4 dinárra, a dízel (gázolaj) esetében pedig 70,34 dinárra, írja az N1.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Ez mintegy 5,5 százalékos növekedést jelent a jelenlegi jövedéki adóhoz képest.

Emlékeztetőül: a hatályos rendelet szerint, egészen június 28-ig, vasárnapig az ólmozott benzin jövedéki adója 68,9 dinár, az ólommentesé 64,8 dinár, a dízelé pedig 66,64 dinár literenként.

Az új jövedékiadó-szintek június 29-től július 5-ig lesznek érvényben.

Az üzemanyagokra kivetett adók emelésével (az úgynevezett „csökkentés csökkentésén” keresztül) az összegek közelebb kerülnek a jövedéki adókról szóló törvényben előírt értékekhez.

A törvény szerint az ólmozott benzinre 76,55 dinár/liter, az ólommentes benzinre 72 dinár/liter, a dízelre pedig 74,04 dinár/liter jövedéki adót kell alkalmazni.

Még mindig érvényben van az ársapka

A héten a Szerbiai Kőolajipari Vállalatok Egyesületének főtitkára, Tomislav Mićović a Szerbiai Rádió és Televíziónak (RTS) nyilatkozva elmondta: kezdeményezni fogják a kőolajszármazékok árát korlátozó rendelet eltörlését, és érveket is felhoznak amellett, hogy Szerbiában már nincs szükség az üzemanyagárak szabályozására.

A szóban forgó, az üzemanyagárakat korlátozó rendeletet 60 nappal meghosszabbították.

Mićović szerint az olajtársaságoknak gondot okoz a hosszú távú tervezés és a beruházások a hatósági árkorlátozások miatt, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a kormány által meghatározott 60 napos időszak valójában annak a jele, hogy a piacot hamarosan felszabadíthatják.

„Ez már az ötödik év, hogy a kormány szabályozza az árakat, és ezekben az időszakokban valóban voltak olyan szakaszok, amikor ez mindenki számára korrekt és elfogadható volt – a fogyasztók és az olajszektor számára is. De amikor hirtelen változások vannak, adminisztratív úton, bármilyen jó szándék mellett is, nem lehet leképezni a piaci mozgásokat, ez egyszerűen lehetetlen” – fogalmazott.

Illusztráció (Freepik)