A Felix nevű parlagi sas, amely a görög szigeteken és Törökországon keresztül egészen a háború sújtotta Szíriáig jutott, ahol illegális vadmadár-kereskedők kezébe került, több hónap után hétfő este végre visszatér Szerbiába, adta hírül az N1.
A sast a Szerb Hadsereg különrepülőgépe Libanonból szállítja a belgrádi Batajnica katonai repülőtérre. A Szerbiai Madárvédelmi és -tanulmányozási Egyesület közlése szerint Felix a szabadkai Palicsi Állatkert mellett működő, szigorúan védett és védett vadfajok befogadóközpontjába kerül.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Miután megérkezik Szerbiába, Felixet először orvosi vizsgálatoknak és megfigyelésnek vetik alá a palicsi befogadóközpontban, ahol addig marad, amíg nem biztosítottak a feltételek a természetbe való visszaengedéshez.
Milan Ružić, a Szerbiai Madárvédelmi és -tanulmányozási Egyesület munkatársa a N1 portálnak elmondta, hogy a madár jó fizikai állapotban van, és libanoni tartózkodása alatt megfelelő gondoskodásban részesült.
„A madár tökéletes állapotban van. Az érkezés után Palicsra, az állatkertbe szállítják, ahol egy ideig megfigyelés és rehabilitáció alatt lesz, hogy visszanyerje kondícióját. Amikor úgy ítéljük meg, hogy alkalmas a szabadon engedésre, azt be is fogjuk jelenteni, megjelöljük, és jó utat kívánunk neki” – mondta Ružić.
A pannon térségben kikelő fiatal parlagi sasok többsége soha nem hagyja el ezt a régiót, általában Közép-Európában maradnak, mivel ott elegendő életteret és táplálékot találnak. Felix azonban Európa helyett a Közel-Kelet felé vette az irányt.
A fiatal sas, amely tavaly április végén kelt ki, dél felé indult. Első állomása Görögország volt, ahol a tenger miatti bizonytalansága miatt szigetről szigetre repült, míg el nem jutott Törökország partjaihoz. A mozgását a kutatók jeladó segítségével követték.
A szakemberek szerint amikor Észak-Macedónia felé indult, az már aggasztó jel volt, mert többször is megpróbált a tengeren átrepülni, de amikor nem látott szárazföldet, nem érezte magát biztonságban. Ezért szigetről szigetre haladva jutott el Törökországig, majd onnan tovább délre és keletre, egészen Szíriáig, ahol október végén elveszett a jeladója.
A Felix visszaszállítását Libanonból eredetileg március 1-re tervezték, de egy nappal korábban az amerikai–izraeli iráni támadások miatt leállították a libanoni légi járatokat.
Szerbiában jelenleg 19 parlagi sas pár él, amelyek közül 10 sikeresen költött, vagyis fiókákat nevelt fel. Idén ennél több párra számítanak, mivel a populáció évről évre nő.
A fiatal madarak ivaréretté válva saját területet foglalnak, és új fészket hoznak létre. A becslések szerint idén több mint 20 pár lehet, de a pontos szám csak késő tavasszal derül ki.
A terepmunkában mintegy 20 szakember vesz részt, akik végigjárják Vajdaság területeit, hogy feltérképezzék a parlagi sasok előfordulását.
A kutatók először a már ismert költőhelyeket ellenőrzik, majd új területeken is keresik az esetleges új párokat.
A sast visszaengedik majd a természetbe (Fotó: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)


