Újabb elbocsátási hullám söpör végig a tartományi közigazgatásban. Az év eleji első elbocsátások után most a Vajdasági Képviselőház alkalmazottai kerültek célkeresztbe. Hat ember veszítette el az állását, köztük három olyan személy is, akik az N1 televíziónak beszéltek az esetükről: egy nyugdíj előtt álló jogásznő, egy ötgyermekes családanya, valamint egy korábbi helyi, tartományi és állami tisztségviselő.

„Van egy fényképem hároméves koromból azon a lépcsőn. Édesapám fotózott le, ahogy be akarok menni az épületbe. Akkor bejutottam, most pedig közel 63 évesen távozom belőle” – mondta Svetlana Popadić Ležimirac, miközben a fényképet mutatta.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Svetlana a tartományi székház épületét hagyja el, miután 24 év 11 hónap és pontosan 6 napig dolgozott ott jogászként. Két évvel a nyugdíj előtt felmondást kapott.

Az asszony azt állítja, teljesen nyilvánvaló, hogy mind a hatukat politikai okokból bocsátották el.

A Vajdasági Képviselőház adminisztrációjából nemrég elbocsátott hat dolgozó esetében két közös vonás van: egyikük sem tagja a Szerb Haladó Pártnak (SNS), és nyilvánosan támogatták a diákokat az utcai megmozdulásokon.

„Amikor először kimentünk a Mihajlo Pupin sugárúton tartott megmozdulásra, a kereszteződéshez, azt mondtam a kollégáimnak: én kimegyek. Van szünetünk, azt a 30 percet arra használom, amire akarom. Azonnal feltűntünk. Sorfalat állítottak a bejáratnál, ahol feljegyezték, ki mikor megy ki és mikor jön vissza. Aztán ez egyre durvább lett, és egyes kollégák szó szerint a bokrok mögül ugrottak elő, hogy lefényképezzenek minket. Hogy utána mit kezdtek a képekkel, azt nem tudom” – mondta Nela Jelić Korać jogásznő.

„A legapróbb dolgoktól kezdve. Egy idő után nekünk, akik másként gondolkodtunk, fizetnünk kellett a kávéért és a vízért, az övéiknek nem. Elvették a mobiltelefonjainkat, hirtelen már nem lehetett nálunk. Például az egyik, hozzájuk tartozó kolléganőnek külön nyomtatója volt, mi pedig mindannyian egyetlen nyomtatót használtunk, hogy ellenőrizhessék, nyomtatunk-e valamit vagy sem. Folyamatos nyomás alatt tartottak minket” – mondta Duško Radaković, a Szabad Polgárok Mozgalma vajdasági bizottságának elnöke.

A nyomásgyakorlás része volt új, úgynevezett fantomosztályok létrehozása is, amelyekbe kizárólag politikailag nem kívánatos dolgozókat helyeztek át. Erről már 2025 decemberében beszámolt a 021 hírportál. Az új szervezeti egységeket hamarosan megszüntették, a dolgozókat pedig elbocsátották. Az első elbocsátási hullám februárban érkezett, a második májusban, hivatalosan racionalizációra hivatkozva.

„A racionalizáció teljesen abszurd és értelmetlen. El tudom mondani, hogy amikor ők hatalomra kerültek, a főnököm még titkárnő volt, ma pedig vezető. Az ő káderállományuk egyszerűen semmilyen szakmai normának nem felel meg” – mondta Duško Radaković.

„Nem lehet racionalizációra hivatkozni racionalizációs terv nélkül. Nem lehet racionalizációról beszélni, ha rengeteg túlórát fizetnek ki, ha ideiglenes és alkalmi munkavállalók dolgoznak, vagy ha határozott idejű alkalmazottak vannak a rendszerben” – mondta Nela Jelić Korać.

A Tartomány 2026-os személyzeti terve szerint ugyanakkor további 35 munkavállaló határozatlan idejű alkalmazását tervezik.

A tartományi közigazgatás címére ügyvédi beadványok is érkeznek majd, mivel az elbocsátott dolgozók bejelentették, hogy jogi úton folytatják a küzdelmet.

„Nem tudok beletörődni abba, hogy ne dolgozzak, amikor tudom, hogy képes vagyok rá” – mondta Svetlana Popadić Ležimirac.

„Mindig azt mondom otthon is: ha túléltem öt császármetszést, ezt is túl fogjuk élni. Muszáj, hogy legyen megoldás” – mondta Nela Jelić Korać.

Fotó: SZMSZ