Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója és a Szerbiai Szocialista Párt parlamenti képviselője szerdán kijelentette, hogy az Oroszországgal kötött gázmegállapodást a következő három hónapra meghosszabbították, és hamarosan újévig is meg fogják hosszabbítani. Bajatović szerint Szerbia jut hozzá a gázhoz a legkedvezőbb áron Európában.
„Gáz nélkül beruházások sincsenek. Ha nem fejezzük be ezen projektek némelyikét – mint például Romániával vagy Macedóniával való összekötő gázvezetékek kiépítését –, a gáz ára minimum 40 százalékkal fog növekedni. Ha a német partokról importálnánk, és egyes neves elemzőkre hallgatnánk, akkor 80 százalékkal drágulna” – mutatott rá Bajatović.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Hangsúlyozta, hogy ezek a gázvezetékek többek között a 3. tárgyalási fejezetcsoport megnyitásának a feltételei, míg az átadóállomások a piacnyitás feltételét képezik.
„Csak az elmúlt két évben 200 millió eurót adtunk a háztartásoknak azzal, hogy a gáz árát a reális szint alatt tartottuk. Ennyivel kevesebbet számláztunk ki” – emelte ki Bajatović, hozzátéve, hogy a Srbijagas profitja az elmúlt 10 évben egyszer sem volt kevesebb 100 millió eurónál.
„Ha a távhőszolgáltatók és a terjesztők – vagyis a lakosság és a polgárok – ebben a pillanatban 48 milliárd dinárral tartoznak, akkor nekem hitelt is fel kell vennem, hogy fenntartsam nem a saját, hanem az ő folyó likviditásukat. Ahhoz, hogy a gázárakat a lakosság számára elfogadható szinten tartsuk, valahol segítenünk kell. Én lemondhatok az árrésről, de ez nem elég ahhoz, hogy megtartsuk a háztartások jelenlegi árait” – mondta Bajatović a szerb képviselőházban a Srbijagas projektjeihez kapcsolódó banki hitelfelvételekről folyó vita során.
Fotó: 021.rs


