Július 6-ig tart a társadalmi vita a nyugdíjtörvény módosítási tervezetéről a Munkaügyi, Foglalkoztatási, Harcos- és Szociálisügyi Minisztérium honlapján, valamint az e-Konsultacije portálon keresztül.

A legnagyobb újdonságok a mezőgazdasági termelőket és a szerződéses katonákat érintik. A mezőgazdasági birtokok tulajdonosainak lehetőséget biztosítanak arra, hogy a járulékokat az önálló tevékenységet végzőkhöz (vállalkozókhoz) hasonló módon fizessék, függetlenül attól, hogy átalányadózók vagy áfafizetésre kötelezettek. Rendkívüli körülmények, elemi csapások, betegség vagy szülési szabadság esetén ezen kötelezettségek szüneteltethetők lesznek.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Jovica Jakšić, a Szerbiai Független Gazdák Egyesületének munkatársa elmondta, hogy vannak olyan mezőgazdasági termelők, akik a nehéz anyagi helyzet miatt korábban nem tudták törleszteni kötelezettségeiket a Nyugdíj- és Rokonbiztosítási Alap felé.

„Ha a jövőben fizetni szeretnék a Nyugdíj- és Rokonbiztosítási Alap járulékait, először a korábbi tartozásaikat kell rendezniük. Ezért szükség lenne egy adósság-átütemezési programra, amelyet két vagy három évre, több havi részletre osztanának el” – mutatott rá Jakšić.

Katonai nyugdíj

A Szerb Fegyveres Erők hivatásos szerződéses katonái, akik korábban ebben a státuszban legfeljebb 45 éves korukig maradhattak, mostantól akár a nyugdíjat is megélhetik a seregben.

„Mivel a tisztviselők és a szerződéses katonák státusza eddig nem volt teljesen rendezve, az állam intézkedéseket tett annak érdekében, hogy ezt a kérdést szabályozza, konszolidálja és egységesítse minden katonai személyre – a szerződésesekre és a hivatásos katonákra egyaránt” – emelte ki Luka Kastratović a Katonai Nyugdíjasok Egyesületétől.

Hozzátette, hogy a szerződéses katonák alezredesi rendfokozatig 53 évesen válhatnak jogosulttá az öregségi nyugdíjra, míg a magasabb rendfokozatok hordozói egy évvel később szerzik meg ezt a jogot.

Élethosszig tartó büntetésfizetés

Zoran Mihailović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke összehasonlította azokat a helyzeteket, amelyekben egyesek 53 évesen mennek nyugdíjba, míg mások – bár tíz évvel tovább dolgoztak – a 63 éves korban történő előrehozott nyugdíjazás miatt élethosszig tartó levonásokat (büntetőpontokat) fizetnek.

A szakszervezetek emlékeztetnek a saját javaslatukra, amelyet a Szociális-Gazdasági Tanács is támogatott.

Mihailović szerint a büntetőpontok alkalmazását a 65. életév betöltése után meg kellene szüntetni. „Kértük azt is, hogy ezt a határt esetlegesen a 70. évre tolják ki, de ez a javaslatunk el sem jutott a napirendig” – mondta Mihailović.

A Szerbiai RTV összefoglalója szerint a tervezetben előirányzott módosítások többsége a nyugdíjrendszerre vonatkozó jogszabályok összehangolását szolgálja más hazai előírásokkal és az Európai Unió joganyagával.