A szerb parlament kulturális és tájékoztatási bizottsága csütörtökön elfogadta azt a döntést, amely felfüggeszti az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testület, vagyis a REM tanácsának egyik tagjára vonatkozó jelölési eljárást, amelyet a nemzeti kisebbségi tanácsok javaslata alapján kellett volna lefolytatni. Ez a javasolt tag nem más, mint Bodzsoni István, akinek jelölését tavaly decemberben húsz Szerbiában működő nemzeti tanács támogatta.
Nevena Đurić, a bizottság elnöke a szavazás előtt elmondta, hogy közelednek a nemzeti kisebbségi tanácsok rendes választásai, ezért „indokolt okok” vannak arra, hogy a REM Tanácsának kilencedik tagjáról csak az újonnan megválasztott kisebbségi tanácsok megalakulása után döntsenek.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
„A napirendi pont fő oka az, hogy hamarosan választásokat tartanak a nemzeti kisebbségi tanácsok számára, amelyek után olyan jelöltet kaphatunk a REM Tanácsába, aki teljes legitimitással rendelkezik” – mondta Đurić.
Hozzátette, hogy a REM Tanács tagjainak kiválasztási folyamata „soha nem volt ennyire átlátható és befogadó”, és mindenkinek érdeke, hogy a folyamat végigfusson.
Ivana Rokvić, a Szerbiai Népi Mozgalom (NPS) képviselője közölte, hogy támogatta az eljárás felfüggesztését, mert szerinte a kisebbségi tanácsok által javasolt kilencedik REM-tag kiválasztása „kezdettől fogva súlyosan kompromittált és politikai nyomásgyakorlással terhelt volt”.
Emlékeztetett arra, hogy a REM előző összetételének mandátuma közel két évvel ezelőtt lejárt.
„Ma már az 598. napja annak, hogy nincs működő REM. A bizottság tagjait ez láthatóan nem zavarta, mert bebizonyították, hogy a REM Tanácsa nélkül is teljesen zavartalanul tudnak működni, minden törvénnyel ellentétesen” – mondta Rokvić.
Figyelmeztetett arra is, hogy a médiamonitoring adatai szerint július 1. és december 31. között a Szerbiai Újságírói Kódexet 7346 alkalommal sértették meg, ugyanakkor a televíziók szabálysértéseiről nincs adat, mivel azok felügyelete a REM feladata lenne, amely még mindig nem alakult meg.
Radomir Lazović, a Zöld–Baloldali Front (ZLF) képviselője arra kérdezett rá, hogy a kormánytöbbség milyen három fő kifogás alapján vonta vissza a kisebbségi tanácsok jelöltjének megválasztásáról szóló döntést.
„Egy bohózatot, egy előadást látunk, amely nem nekünk és nem is a polgároknak szól, hanem az Európai Uniónak, amelyet meg akarnak győzni arról, hogy valóban megoldást keresnek egy független REM létrehozására” – mondta Lazović.
Szerinte a hatalom úgy próbál ellenőrzést szerezni a REM felett, hogy közben ne keltse túlzottan az EU aggodalmát, és ne veszélyeztesse az európai alapokhoz való hozzáférést.
Felhívás a lemondott tagok visszatérésére
A parlamenti bizottság felszólította azt a négy REM-tagot, akik korábban benyújtották lemondásukat – Rodoljub Šabić, Mileva Malešević, Ira Prodanov Krajišnik és Dubravka Valić Nedeljković –, hogy térjenek vissza és vegyék fel tisztségüket a REM-ben.
A bizottság azt is elfogadta, hogy az újonnan megalakuló REM Tanács dolgozza ki a testület új alapszabályát.
A négy tanácstag december 19-én nyújtotta be lemondását a szerb parlament iktatójában.
A bizottság elfogadta a szakmai szolgálat állásfoglalását is, amely szerint nincs jogi akadálya annak, hogy a négy tag nyilatkozatot tegyen a tisztség elfogadásáról, mivel lemondásukat a parlament még nem hitelesítette hivatalosan.
Fotó: Nemanja Jovanović/Nova


