Az Európai Parlament képviselői levelet intéztek Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, amelyben arra kérték, reagáljon a szerb hatóságok által a diákok, aktivisták és polgárok ellen folytatott üldözésre – közölte a Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP).

A közlemény szerint 30 európai parlamenti képviselő arra kérte Ursula von der Leyent, valamint Marta Kos bővítési biztost és Andreas von Beckerathot, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetőjét, hogy szólaljanak fel, és gyakoroljanak nyomást a szerb hatóságokra annak érdekében, hogy ejtsenek minden vádat a békés tüntetők ellen.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

A képviselők azt is követelték, hogy az Európai Unió képviselői egyértelműen tegyék világossá: a félelem fegyverként való alkalmazása a civil társadalommal szemben teljes mértékben összeegyeztethetetlen Szerbia európai uniós csatlakozási folyamatával.

A levél szerint a helyzet Szerbiában tovább romlik. A dokumentum rámutat arra, hogy ahelyett, hogy független vizsgálat indult volna a március 15-i tüntetésen állítólag alkalmazott akusztikus fegyver ügyében, a hatóságok magukat a tüntetőket kezdték azzal vádolni, hogy ilyen eszközt használtak. A képviselők szerint az ellenük indított rendőrségi és jogi eljárások nem tekinthetők legitim igazságszolgáltatási folyamatnak, hanem összehangolt megfélemlítési kampány részét képezik.

„Ezeknek a házkutatásoknak és rendőrségi akcióknak nem az a céljuk, hogy bizonyítékokat találjanak egy büntetőeljáráshoz, hanem hogy félelmet keltsenek” – áll a levélben, amelyet az SSP juttatott el a szerbiai médiának.

A dokumentum hozzáteszi: az akció célja az, hogy a szélesebb nyilvánosságnak azt az üzenetet közvetítse, hogy mindenki, aki felemeli a szavát az igazságtalanság és az autokratikus rendszer ellen, ugyanerre a sorsra számíthat.

A levél hangsúlyozza, hogy az Európai Unió nem maradhat néma szemlélő, miközben egy tagjelölt ország „koholt hírszerzési információkat használ fel arra, hogy terrorizálja saját polgárait azért, mert kimondják az igazságot”.

„Ez iskolapéldája annak az autokratikus módszernek, amely pszichológiai hadviseléssel és az igazságszolgáltatás visszaélésével próbálja megtörni az ellenállást” – olvasható a közleményben.

A levélben Ursula von der Leyent, Marta Kost és Andreas von Beckerathot arra kérik, hogy haladéktalanul lépjenek fel az elnyomás áldozatainak védelmében, és küldjenek egyértelmű üzenetet „azoknak a bátor polgároknak, akik jogaikért küzdenek”, miszerint a demokratikus Szerbia teljes mértékben megérdemli az Európai Unió támogatását, és hogy ebben a küzdelemben nincsenek egyedül.

A közleményt az Európai Néppárt, a Renew Europe, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D), a Zöldek, valamint a Baloldal európai parlamenti képviselői írták alá.

Fotó: pixabay