Egy fordulatokkal és szépségdíjas megoldásokkal, pazar labdamenetekkel tarkított mérkőzésen Rafael Nadal több mint négyórás küzdelem után 6:2, 4:6, 6:2, 7:6 (7-4) arányban legyőzte a világelső Novak Đokovićot a francia nyílt teniszbajnokság, a Roland Garros negyeddöntőjében. A spanyol teniszező a negyedik játszmában 5:2-es hátrányból kapaszkodott vissza, s előbb egyenlített, majd a rövidítésben megnyerte a szettet és ezzel a mérkőzést is. Đoković veresége egyben azt is jelenti, hogy a világranglista első helyét kénytelen átadni az orosz Danyiil Medvegyevnek.

Az első játszmában az első négy játék harminc perc után ért véget, ami jelzi, mekkora harc folyt a pályán: ebből azonban Nadal jött ki jobban, aki előbb elnyerte ellenfele adogatójátékát, majd két break-labdát hárítva 3:1-es vezetésre tett szert, és mivel utána még egyszer breakelt, így 51 percnyi küzdelem után 6:2-re megnyerte a nyitószettet.

A második játszma – ugyanúgy, mint az első – Nadal-breakkel kezdődött, majd egy újabbal folytatódott, úgyhogy a spanyol teniszező percek alatt 3:0-s előnyre tett szert. Đoković azonban egy breaknek köszönhetően szépített, majd megnyerte a saját adogatójátékát, így ismét izgalmassá és nyílttá tette a mérkőzést, sőt, egyenlített is, mivel egy 18 percig (!) tartó játék során másodszor is elnyerte a spanyol teniszező adogatójátékát, majd nagy nehezen hozta a saját adogatójátékát, így 0:3-ról 4:3 lett a javára. A tizedik játékban, Novak Đoković 5:4-es vezetésénél Nadal egyre többet hibázott, s ennek az lett az eredménye, hogy a világelső két játszmalabdához jutott, amelyek közül a másodikat használta ki, s 87 perc után 6:4-gyel egyenlített.

Hihetetlen, de Nadal úgy kezdte a harmadik játszmát, hogy nyoma sem volt rajta annak, hogy 3:0-ról veszített el a második szettet: a spanyol ezúttal is breakkel nyitott, méghozzá úgy, hogy Đoković pontot sem nyert az adogatójátéka során, s huszonöt percnyi játék után Nadal 3:1-es vezetéshez jutott. Miután másodszor is elnyerte a szerb teniszező adogatását, Nadal ebben a játszmában is dupla breakelőnyre és 4:1-es, majd 5:1-es vezetésre tett szert. A 13-szoros Roland Garros-győztes a második szettlabdát kihasználva, 44 percnyi játék után 6:2-re nyerte meg a harmadik szettet.

A negyedik szett eleje nem hasonlított az előző hároméhoz, ugyanis ezúttal Đoković megnyerte az adogatójátékát, majd egy break után ismét ezt tette, így 3:0-s vezetésre tett szert. A break-előnyét az első kiemelt egészen 5:3-ig megőrizte, amikoris a játszmáért adogathatott, de hiába volt két szettlabdája, Nadal mindkettőt hárította, majd egy breakkel 5:4-re jött fel, majd megnyerte a saját adogatójátékát, és 5:5-re egyenlített. A negyedik játszma a rövidítésben dőlt el: Nadal minibreakkel kezdett, s utána még egyszer nyert egy pontot Đoković adogatása után, s a térfélcserekor 5:1-re vezetett, majd utána 6-1-re, vagyis öt mérkőzéslabdához jutott. Ezek közül a negyediket ki is használta, így végül 4 óra és 16 perc után 6:2, 4:6, 6:2, 7:6-ra győzött, és bejutott a legjobb négy közé.

Nadal ellenfele az elődöntőben a harmadik helyen kiemelt német Alexander Zverev lesz, aki a nyolc között 6:4, 6:4, 4:6, 7:6 (9-7) arányban nyert a spanyol Alcaraz ellen.

Novak Đokovićnak nem sikerült bejutnia az elődöntőbe (AP Photo/Thibault Camus)