A Tartományi Egészségügyi Titkárság közegészségügyi felügyelősége rendszeres mintavétel során megállapította, hogy a csantavéri ivóvízben „egyes elemek koncentrációja megnövekedett”, ezért megtiltotta annak fogyasztását, erről tájékoztatta a helyszínről egy videóban a polgárokat Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere szerdán reggel kilenc órakor. Góli kiemelte, hogy mivel kánikula várható, kéri, hogy értesítsék egymást a polgárok, hogy időben fel tudjanak készülni, és megfelelő mennyiségű palackozott vízzel rendelkezzenek az elkövetkező napokra.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Ezt követően koradélután a Csantavéri Újrakezdés arról értesítette a helyi polgárokat, hogy csütörtökön saját pénzből segít azoknak, akiknek most a legnagyobb szükségük van rá.

“Hétfőig, azaz június 29-ig elegendő vizet szeretnénk biztosítani azoknak az időseknek és rászorulóknak, akiknek nincs más lehetőségük megoldani az ivóvizet. Ekkor várható a következő vízmintavételezés, amelyből kiderülhet, újra iható-e a csantavéri víz. Kérjük, privát üzenetben jelentkezzen az, akinek valóban szüksége van segítségre, vagy aki tud olyan személyről, akinek ez nagy segítség lenne”, írták.

Néhány órával később Gyivánovity Dániel, a Vajdasági Magyar Szövetség szabadkai szervezetének elnöke, a városi képviselő-testület elnöke is bejelentette, vizet osztanak másnaptól.

“Csantavér most is számíthat az összefogás erejére, fogalmazott, majd azt írta: a kialakult ivóvízhelyzetre reagálva a Vajdasági Magyar Szövetség – VMSZ csantavéri helyi szervezete támogatók bevonásával, közösségi összefogással sikeresen megszervezte és megkezdte a palackozott víz kiosztását a csantavéri polgárok számára. Azok a polgárok, akik nem tudják átvenni a vizet, mindennap 14 óráig jelezhetik igényüket a helyi közösség irodájában, és a VMSZ csapata személyesen kiszállítja számukra a vizet.

A vízosztás a helyi közösség épületénél, majd a piactéren is szervezetten és gördülékenyen zajlik. Köszönjük mindenkinek, aki segítségével, munkájával vagy támogatásával hozzájárult ahhoz, hogy gyorsan tudjunk reagálni a kialakult helyzetre!”, írta Gyivánovity.

Hajagos Mária

Hajagos Mária csütörtökön reggel a vízosztás közben a Szabad Magyar Szónak elmondta, probléma, hogy nem mondták, hogy pontosan mi a gond a vízzel.

“Az is gond, hogy bevezették a gázt, és meg se kérdeztek minket. Miért nem kérdezik a népet? Az biztos, hogy ez a víz 12-e óta ilyen, mert akkor engedtem tele a hordót és tiszta sárga, meg zöld az alja”, mondta Mária.

Egy másik helyi férfi azt mondja, ő 3 éves volt, még gyermek, amikor a vízvezetéket fektették a faluban és azóta se történt csőcsere.

“Azok az azbeszt csövek vannak lent most is. Az jó, hogy így osztják a vizet, azért is jöttem, mert jól jön.”

“Azt tudom csak, hogy mérgező, vagyis valami baktérium van a vízben, azért nem köllene, hogy igyuk. Azt már nem mondták, hogy milyen baktérium, de azért jöttem a vízért. Itt mondták egymásnak a helyiek, hogy lehet jönni a helyi közösség elé, meg a Panda bolt előtt is osztják majd.”

Csütörtökön reggel fél nyolckor Gyivánovity személyesen is ott volt Csantavéren és segített az osztásban.

Nyilatkozatában elmondta, hogy a csantavéri és zentaörsi területen 12 vízminőség ellenőrzési pont van. 11 helyen megfelelő a víz minősége, egy ponton az új szabványok szerint „valamennyi egységnyi káros bakteriális tartalom volt kimutatható, a tartományi egészségügyi titkárság szanitáris felügyelője volt kint”.

„Ilyenkor ki kell adni egy értesítést, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas, de ezekkel az értékekkel még állati fogyasztásra alkalmas a víz. Hétfőn lesz az új mérés, addig a Vízművek szakértői a meglévő értékekek visszaállítják a megfelelő keretek közé. Ebben a kánikulában ez előfordulhat. Sokan megkeresték  a helyi közösséget, a VMSZ helyi szervezete gyűjtést szervezett, ezt jöttünk ma kiosztani, megyünk majd a piactérre is. Abban reménykedünk, hogy hétfőn ez a helyzet rendeződik, de hétfőig biztosítunk vizet, több kamionnyi víz gyűlt össze az adományokból. A protokoll azt mondja, ha egyetlen helyen is van ilyen érték, le kell zárni a teljes területet.

Gyivánovity Dániel

Gyivánovity kérdésünkre elmondta, ő csak vizet osztani jött, nem tudja a részleteket a pontos bakteriális fertőzöttség kapcsán.

“Ciszternával akkor tudunk kijönni, amikor nincs vízellátás, mert a ciszternában még veszélyesebb vizet szállítani, általában nem alkalmas emberi figyasztásra az a víz sem”, mondta kérdésünkre.

Pejnovac Máté

Pejnovac Máté, a Csantavéri Újrakezdés vezéralakja a Szabad Magyar Szó kérdésére, miszerint a felhívásukra szinte válaszként érkező VMSZ reakciót hogy értékeli, azt mondta, ő igazából örülnek annak, hogy „kapcsoltak”, hogy tenni kell valamit.

„Mi éreztük szükségét annak, hogy tenni kell valamit. Góli Csilla posztját követően elkezdtük szervezni a segítségnyújtást. A VMSZ rögtön a bejelentésünk után néhány órával később reagált, úgymond rákontrázott az akciónkra, de mi örülünk ennek, reméljük, hogy nemcsak azért tették, hogy ne essen csorba a hírnevükön, hanem valóban a lakossággal való törődés motiválta őket”, mondta Pejnovac, majd hozzátette, délben folytatják a vízosztást ők maguk is, mert a polgárok többsége a piacon van jelenleg. Már több mint ötven család jelezte náluk, hogy igényli a segítségüket, a legsérülékenyebb rétegnek, az időseknek, betegeknek, maguk viszik házhoz a vizet.

Szerkesztőségünk kérvénnyel fordult a Tartományi Egészségügyi Titkárság szanitáris felügyelőségéhez és dr. Molnár István titkárhelyetteshez, amelyben kérjük a hivatalos jelentést a csantavéri ivóvíz méréseivel kapcsolatban. Cikkünk elkészültéig választ nem kaptunk a kérdéseinkre.