A Malter Egyesület a fesztivál népéhez intézett kiáltványával nyílt meg az idei, sorrendben 26. Dombos Fest. A performansz során a maltert mint anyagot és mint jelképet használták a színpadon. A kötőanyag, amely összetart, közös gondolkodásra és cselekvésre sarkallta a résztvevőket.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

A kiáltványban hangsúlyozták: a Dombos Fest mindenki számára az életörömöt jelenti, azonban ez az életöröm évente csak négy napon át tart. A Malter szeretné, ha az emberek az év minden napján meg tudnák élni ezt az életérzést itthon, Vajdaságban.

“Sokan a múltra vagy a jövőre helyezik a hangsúlyt – mi a jelenre koncentrálunk. Arra vagyunk kíváncsiak, hogyan élnek ma a vajdasági magyar emberek, mi foglalkoztatja őket, mit szeretnének megváltoztatni a körülöttük lévő világban”, írták.

A kiáltványt követően a szegedi Kövér Béla Bábszínház óriásbáb performansza nyűgözte le a kicsiket és nagyokat is. A löszfal mellett előbb megjelent a sirály, majd a kérész és a ponty, mindegyik a vízhez, a Tiszához kötődik. Az óriásbábokat zenészek kísérték, az előadást pedig nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is élvezték.

Kiss Ágnes, a Kövér Béla Bábszínház igazgatónője a Szabad Magyar Szónak elmondta, hogy 25 éven át szabadúszó volt és gólyalábazott, óriásbábozott, miközben látta, hogy milyen energiákat mozgat meg egy ilyen előadás.

“Teljesen más kapcsolódás ez a közönséggel. A Tisza tematikára épül minden a színházban. Ezért emeltük be a három réteget, a pontyot, ami a mélységekben tartózkodik, a tiszavirág, ami felette él, de csak egy napig, nagyon kell rá vigyázni és a sirályt, ami fentről látja mindezt. Olyan ez, mint egy gólyalábas menet. A fesztiválon a három figura három különböző helyről meglepetésszerűen bukkant elő és interakcióba lépett egymással és a közönséggel. Az ilyen típusú fesztivál jó lehetőség ad arra, hogy a kovid után közelebb kerüljünk egymáshoz, mert még mindig nagyon érződik, hogy eltávolodtunk és nem tudunk visszatalálni, vagy nagyon nehezen megy ez”, mondta az előadás kapcsán Kiss Ágnes.

A löszfal árnyékában Szarka Tamás, Kossuth-díjas előadó, a Ghymes együttes alapítója lépett színpadra zenekara kíséretében. Felcsendült a SóSóSó, a Tánc a hóban, az Otthon vagyunk, de az A csitári hegyek altt is, amit a közönséggel együtt énekelt az előadó. A koncert végén táncra perdültek a nézők.

A pincében megnyílt Sinkovics Ede kiállítása, a kisszínpadon pedig A. Kovács és a Cigánykaraván hatalmas bulit csapott, táncolt a közönség, a bulit pedig Koszika fellépése zárta.

A fesztivál első napja így nagyon tartalmasra és egyedire sikeredett, ahogyan azt a Dombos Festtől már megszoktuk, hisz ezért is térünk vissza minden évben.

A fesztivál vasárnapig tart, a teljes program pedig elérhető ITT.

Szarka Tamás és zenekara a löszfal tövében