A Zöld Baloldal (ZLF) szabadkai városi szervezete szombaton reagált arra, hogy a város területén továbbra sem írták ki a helyi közösségi tanácsok választását. A párt szerint a városvezetés ahelyett, hogy kiírná a választásokat és felelősséget vállalna a törvénysértésért, inkább olyan jogszabály-módosítást javasol, amely lehetővé tenné, hogy a lejárt mandátumú tanácstagok az új tagok megválasztásáig hivatalban maradjanak.

A Szabadka Városi Képviselő-testület július 2-ára összehívott ülésének 13. napirendi pontjaként szerepel a Városi Tanács javaslata a helyi közösségekről szóló rendelet módosítására. A javaslat szerint új rendelkezéssel egészítenék ki a rendeletet, amely kimondaná, hogy a helyi közösségek tanácsainak tagjai „kötelesek ellátni feladataikat az új tanácstagok megválasztásáig”, írja a Magločistač.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

A Zöld Baloldal emlékeztetett arra, hogy Szabadkán a helyi közösségi tanácsok legutóbbi rendes választását még 2019-ben tartották, vagyis hét évvel ezelőtt. Mint írják, a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség alkotta koalíció immár három éve úgynevezett „technikai mandátumra” hivatkozik, amelynek meglátásuk szerint nincs törvényi alapja.

Luka Vučinac, a Zöld Baloldal önkormányzati képviselője úgy értékelte, hogy ezzel a lépéssel a hatalom gyakorlatilag elismeri: igazuk volt, amikor azt állították, hogy az úgynevezett technikai mandátumnak semmilyen jogi alapja nincs.

„Ezért már 2025 májusában büntetőfeljelentést tettünk a városi képviselő-testület elnöke ellen, és az ügyben jelenleg az Újvidéki Felsőügyészség folytat nyomozást. Ahelyett, hogy felelősséget vállalnának azért, mert nem írták ki a választásokat, most utólag próbálják módosítani a szabályokat, hogy igazolják saját jogellenes eljárásukat” – mondta Vučinac.

Hozzátette: nem véletlen, hogy június 25-én reggel a szabadkai Margit-malom műemlék épületére hatalmas, „Szerbia győz” feliratú molinókat helyeztek ki.

Kivel vív csatát Szerbia és pontosan kit győz le?

„Biztos vagyok benne, hogy az időpontot tudatosan választották meg. Propagandával próbálják elterelni a közvélemény figyelmét, amelynek célja a meghökkentés és a felháborodás kiváltása. Miután jogi úton nem tudták megvédeni a döntéseiket, most inkább a törvényeket akarják megváltoztatni. Ez azonban nem ilyen egyszerű” – véli Vučinac.

Szavai szerint ennek a politikának a következményeit a polgárok már a mindennapjaikban is közvetlenül érzik.

„A helyi közösségek éppen azért léteznek, hogy a polgárok dönthessenek a saját lakókörnyezetükről – az utakról, parkokról, közvilágításról, játszóterekről és más helyi problémákról. Erről azonban már három éve nem a polgárok döntenek, hanem olyan emberek, akiknek a mandátuma még 2023-ban lejárt. Ha pedig nincsenek választások, felelősség sincs” – hangsúlyozta Vučinac.

A Zöld Baloldal szerint emiatt a polgároknak már nincs kitől megkérdezniük, miért nincs közvilágítás az utcájukban, miért nem újítják fel a játszóteret, miért nem aszfaltozzák le az utat, vagy hogyan költik el a helyi közösségük számára elkülönített pénzeszközöket.

„Ez a fajta irányítás oda vezetett, hogy a közvagyont könnyelműen és minden indoklás nélkül értékesítik – a Hadseregotthontól kezdve egészen a Palicsi-tó partján fekvő legértékesebb telkekig –, miközben a közszolgáltatások leépülnek, a polgárok pedig elveszítik annak lehetőségét, hogy beleszóljanak a mindennapi életüket közvetlenül érintő döntésekbe” – figyelmeztetett Vučinac.

Végül hangsúlyozta, hogy a helyi közösségekért folytatott küzdelem nem a tisztségekről, hanem arról szól, hogy a polgárok dönthessenek saját lakóhelyükről, a saját pénzükről és a saját városukról.

„Ha ma megengedjük, hogy megszüntessék a helyi közösségi tanácsok választását, holnap már sokkal könnyebb lesz kiüresíteni minden más választást is” – zárta nyilatkozatát Luka Vučinac.

Luka Vučinac (Subotica.com)