A Zöld Baloldal (ZLF) szabadkai városi szervezete szombaton reagált arra, hogy a város területén továbbra sem írták ki a helyi közösségi tanácsok választását. A párt szerint a városvezetés ahelyett, hogy kiírná a választásokat és felelősséget vállalna a törvénysértésért, inkább olyan jogszabály-módosítást javasol, amely lehetővé tenné, hogy a lejárt mandátumú tanácstagok az új tagok megválasztásáig hivatalban maradjanak.
A Szabadka Városi Képviselő-testület július 2-ára összehívott ülésének 13. napirendi pontjaként szerepel a Városi Tanács javaslata a helyi közösségekről szóló rendelet módosítására. A javaslat szerint új rendelkezéssel egészítenék ki a rendeletet, amely kimondaná, hogy a helyi közösségek tanácsainak tagjai „kötelesek ellátni feladataikat az új tanácstagok megválasztásáig”, írja a Magločistač.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
A Zöld Baloldal emlékeztetett arra, hogy Szabadkán a helyi közösségi tanácsok legutóbbi rendes választását még 2019-ben tartották, vagyis hét évvel ezelőtt. Mint írják, a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség alkotta koalíció immár három éve úgynevezett „technikai mandátumra” hivatkozik, amelynek meglátásuk szerint nincs törvényi alapja.
Luka Vučinac, a Zöld Baloldal önkormányzati képviselője úgy értékelte, hogy ezzel a lépéssel a hatalom gyakorlatilag elismeri: igazuk volt, amikor azt állították, hogy az úgynevezett technikai mandátumnak semmilyen jogi alapja nincs.
„Ezért már 2025 májusában büntetőfeljelentést tettünk a városi képviselő-testület elnöke ellen, és az ügyben jelenleg az Újvidéki Felsőügyészség folytat nyomozást. Ahelyett, hogy felelősséget vállalnának azért, mert nem írták ki a választásokat, most utólag próbálják módosítani a szabályokat, hogy igazolják saját jogellenes eljárásukat” – mondta Vučinac.
Hozzátette: nem véletlen, hogy június 25-én reggel a szabadkai Margit-malom műemlék épületére hatalmas, „Szerbia győz” feliratú molinókat helyeztek ki.
„Biztos vagyok benne, hogy az időpontot tudatosan választották meg. Propagandával próbálják elterelni a közvélemény figyelmét, amelynek célja a meghökkentés és a felháborodás kiváltása. Miután jogi úton nem tudták megvédeni a döntéseiket, most inkább a törvényeket akarják megváltoztatni. Ez azonban nem ilyen egyszerű” – véli Vučinac.
Szavai szerint ennek a politikának a következményeit a polgárok már a mindennapjaikban is közvetlenül érzik.
„A helyi közösségek éppen azért léteznek, hogy a polgárok dönthessenek a saját lakókörnyezetükről – az utakról, parkokról, közvilágításról, játszóterekről és más helyi problémákról. Erről azonban már három éve nem a polgárok döntenek, hanem olyan emberek, akiknek a mandátuma még 2023-ban lejárt. Ha pedig nincsenek választások, felelősség sincs” – hangsúlyozta Vučinac.
A Zöld Baloldal szerint emiatt a polgároknak már nincs kitől megkérdezniük, miért nincs közvilágítás az utcájukban, miért nem újítják fel a játszóteret, miért nem aszfaltozzák le az utat, vagy hogyan költik el a helyi közösségük számára elkülönített pénzeszközöket.
„Ez a fajta irányítás oda vezetett, hogy a közvagyont könnyelműen és minden indoklás nélkül értékesítik – a Hadseregotthontól kezdve egészen a Palicsi-tó partján fekvő legértékesebb telkekig –, miközben a közszolgáltatások leépülnek, a polgárok pedig elveszítik annak lehetőségét, hogy beleszóljanak a mindennapi életüket közvetlenül érintő döntésekbe” – figyelmeztetett Vučinac.
Végül hangsúlyozta, hogy a helyi közösségekért folytatott küzdelem nem a tisztségekről, hanem arról szól, hogy a polgárok dönthessenek saját lakóhelyükről, a saját pénzükről és a saját városukról.
„Ha ma megengedjük, hogy megszüntessék a helyi közösségi tanácsok választását, holnap már sokkal könnyebb lesz kiüresíteni minden más választást is” – zárta nyilatkozatát Luka Vučinac.
Luka Vučinac (Subotica.com)


