„Valószínűleg utoljára szólok ennyi ember előtt köztársasági elnökként” – jelentette ki Aleksandar Vučić szerb elnök a „Szerbia, egy család” elnevezésű belgrádi haladópárti nagygyűlésen.

„Szeretném elmondani önöknek, tisztelt polgárok, hogy ez az utolsó alkalom, amikor ilyen sok ember előtt beszélhetek. Valószínűleg soha többé nem lesz lehetőségem ekkora tömeg előtt felszólalni, de minden bizonnyal most szólok utoljára önökhöz ilyen sok ember előtt köztársasági elnökként” – fogalmazott Vučić.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Beszéde elején megköszönte a jelenlévőknek a – szavai szerint – rendkívüli fogadtatást.

„Köszönöm, hogy ebben a nehéz, rendkívül nehéz időszakban sem esett nehezükre eljönni, hogy együtt lehessünk, egységet mutassunk, és országunk jövője szempontjából rendkívül fontos üzeneteket küldjünk minden polgárnak. Kérem, engedjék le a transzparenseket, hogy a hátul állók is láthassanak” – mondta a szerb elnök.

A szerb elnök azt állította, hogy másfél évvel ezelőtt megpróbálták „kívülről lerombolni az országot és térdre kényszeríteni Szerbiát”.

„Ezért tették tönkre az egyetemeket és az iskolákat, és politikai pártok helyi szervezeteivé alakították őket” – fogalmazott.

Vučić szerint az egyetemi hallgatók politikusok kezében lévő eszközökké váltak.

„A hallgatók először a politikusok játékszerei voltak, később pedig idegen érdekek eszközeivé váltak. Könyörögtem nekik, hogy üljünk tárgyalóasztalhoz. Mindenkivel hajlandók voltak tárgyalni, csak a saját elnökükkel nem. Az egyetemek képviselői nincs olyan külföldi, akivel ne egyeztettek volna. Mi ma is kezet nyújtunk nekik, immár ezeregyedik alkalommal. Megbocsátunk mindent, amit tettek, de nem vagyunk naivak, és nem felejtjük el, mit tettek az országgal az elmúlt egy évben. Egy, két vagy három év alatt teljesen lerombolnák az országot, de ezt nem engedhetjük meg” – jelentette ki Vučić.

Vučić elismerte, hogy olyan emberek is kerültek vezető pozíciókba, akik nem érdemelték meg a polgárok bizalmát.

„Sok hibát követtünk el. Olyan embereket neveztünk ki tisztségekre, akik nem szolgáltak rá az önök bizalmára, akik saját magukkal törődtek ahelyett, hogy önökkel foglalkoztak volna. Az ilyen emberektől mielőbb meg kell szabadulnunk. Követtünk el politikai hibákat? Igen, követtünk. De mindig kiálltunk az országunk mellett. Tudják, mennyi nehéz tárgyalás zajlott Koszovó ügyében, de mindig világossá tettük, hogy készek vagyunk tárgyalni, arról azonban nem, hogy kié ez a terület. Tudják, mi áll az alkotmányban, és ahhoz mindig tartani fogjuk magunkat” – mondta Aleksandar Vučić.

Vučić ismét kijelentette, hogy „már csak néhány hétig maradok köztársasági elnök, aztán benyújtom a lemondásomat”.

Hozzátette, hogy a következő parlamenti választásokon induló listájuk „Egyesült Szerbia” néven szerepel majd.

A Szerb Haladó Párt „Szerbia, egy család” elnevezésű nagygyűlésének résztvevői a felvonulás kezdetén egy 500 méter hosszú szerb zászlót bontottak ki, amelyet a rendezvény központi helyszínére vittek.

A menet élén Siniša Mali pénzügyminiszter és Danilo Vučić, a szerb elnök fia haladt. Az N1 televízió tudósítója szerint egy fehér pólót viselő csoportot Bratislav Gašić védelmi miniszter vezetett.

A szerb Belügyminisztérium közlése szerint a nagygyűlésen mintegy 207 ezer ember vett részt.

A belügyminisztérium szerint 207 ezren vesznek részt a haladópárti nagygyűlésen

Fotó: Beta