A június 27-én a szerb parlament előtt megtartott Szerb Haladó Párt nagygyűléséről és Aleksandar Vučić beszédéről szólva, amelyben az államfő bejelentette, hogy még néhány hétig marad hivatalban, majd lemond, Ivan Živkov szociológus az N1-nek azt mondta: nem tulajdonít különösebb jelentőséget ennek a kijelentésnek, amely szerinte csupán „bedobott csont”, hogy a közvélemény a határidőkkel foglalkozzon és a naptárt figyelje.
„Ez önmagában nem kellene, hogy ekkora hír legyen, hiszen számára amúgy is lejár az utolsó elnöki mandátum. Feltalálta a meleg vizet: néhány hónapon belül úgyis el kell hagynia azt az irodát” – fogalmazott.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Mint ismeretes, szombaton a Szerb Haladó Párt nagygyűlést tartott a szerb parlament épülete előtt.
A résztvevőkhöz Vučić elnök is szólt, aki kijelentette, hogy még néhány hétig marad köztársasági elnök, majd benyújtja lemondását.
A kijelentést kommentálva Živkov úgy fogalmazott, hogy a „néhány hét” rendkívül tág fogalom, így ez a bejelentés semmit sem jelent.
„Az elmúlt egy évben, sőt az azt megelőző években is számos olyan ígéretet hallottunk tőle, amely végül nem teljesült. Emlékezzünk csak arra, hogy a parlamentben arról beszélt, soha nem indul majd a szerb elnöki tisztségért, aztán mégis kétszer is jelöltette magát” – mondta.
Hozzátette, hogy Vučić kegyelmi bejelentése „választások előtti trükk”, hasonló ahhoz, ahogy az előző választások előtt felfüggesztették a Jadar-projektet.
Emlékeztetőül: Vučić azt mondta, kegyelemben részesíti azokat a szerbiai polgárokat, akik gondatlanságból vagy véletlenül követtek el bizonyos bűncselekményeket.
„A déjà vu jelensége”
„Az egész SNS-rendezvényt figyeltem és elemeztem, és az volt az érzésem, hogy mindezt már láttam valahol. Mintha 37 évet utaztam volna vissza az időben: az RTS a Koszovói csata című filmet sugározta, Vesna Zmijanac énekelt, eltűnt a határ a kormánypárt és az állami struktúrák között – mindenki megfeszített erővel dolgozott, az állami és közvállalatok, a vendéglátósok, a fuvarozók és a szórakoztatóipar szereplői egyaránt azért, hogy embereket vigyenek egy helyre, ahol a nemzeti vezető elmondhatja nekik, hogy Szerbia sikeres ország, de nagy csaták és legyőzendő ellenségek állnak még előtte”– mondta Živkov.
Hangsúlyozta, hogy a beszédben nem hangzott el, hogy Szerbiának demokratikus állammá, jogállammá és olyan országgá kellene válnia, ahol a hatalom leváltható.
„Sajnos ilyen üzeneteket nem hallottunk. Nem is vártam ilyesmit, de arra sem számítottam, hogy 37 évvel később ugyanazt a képet látom majd: egy rossz arcát mutató Szerbiát, amely nem érti meg, hogy az ilyen politika és viselkedés nem hozza meg azokat az eredményeket, amelyeket az országnak kívánunk” – tette hozzá.
Živkov szerint mindazok, akik részt vettek a tegnapi rendezvény megszervezésében – a névjegyzékek összeállításától kezdve a telefonáláson, a szállításon és a finanszírozáson át –, ugyanolyan aktívak lesznek a választások napján is.
„Csak akkor már a szavazóhelyiségekbe szállítják majd az embereket, más feladatokat biztosítanak, más tevékenységeket finanszíroznak. Ez olyan, mint egy hadgyakorlat a hatalom és az állami szervek számára, amelyek között mára teljesen elmosódott a határ – minden egybeolvadt” – mondta.
„A tegnapi és a mai gyűlés nem ugyanabba a kategóriába tartozik”
A mai kraljevói tüntetésről és a tegnapi SNS-rendezvényről szólva Živkov kijelentette, hogy a két esemény nem hasonlítható össze.
„A tegnapi egy állami-pártrendezvény volt, amelyet a mi pénzünkből szerveztek meg, anélkül, hogy bárki megkérdezte volna, mennyibe kerül, és amely során zsarolást, fenyegetéseket és befolyással való visszaélést alkalmaztak. A mai ezzel szemben spontán emberek gyülekezése, akik saját akaratukból szerveződnek és szabadon mondják el a véleményüket” – mondta.
Hozzátette, reméli, hogy ebből valamilyen alternatív politikai ajánlat is megszületik.
„Személy szerint nem tetszik, hogy ezek a legfiatalabb politikai generációk is átvették a múltra és a mítoszokra épülő szemléletet, ezért vannak ilyen elnevezésű rendezvényeink: Szent Száva-nap, Vid-nap, Gyertyaszentelő… Sokkal inkább örülnék annak, ha ezek a generációk logikusabb, forradalmibb és kevésbé konzervatív megközelítést képviselnének” – mondta.
Mint ismeretes, a blokádban lévő egyetemisták június 28-án Minden látszik Vid napján elnevezéssel szerveznek megmozdulást Kraljevóban, több helyszínen, a központi programot pedig a Szerb Harcosok terén tartják.
Emellett a Kragujevaci Egyetem hallgatói – más egyetemek diákjaival és a polgári gyűlések résztvevőivel együtt – már június 27-én gyalog indultak el Kraljevóba.
A diákok korábban közölték: egy évvel a Slaviján tartott Vid-napi tiltakozás után elszántabbak, mint valaha, és tudják, hogy a változás nem egyik napról a másikra következik be, hanem nap mint nap, kitartó munkával kell érte küzdeni.


