A hatalom azért állt el a nyári választásoktól, mert nem volt elégedett a közszférában dolgozók aktivitásával, akiket arra kényszerítettek, hogy támogassák a Szerb Haladó Pártot (SNS).

Zoran Stojiljković, a Politikatudományi Kar (FPN) nyugalmazott professzora szerint a hatalom által végzett „tesztelés” nem a legjobban sikerült, ami azt mutatja, hogy a polgárok ellenállást tanúsítanak. Ezzel egy időben hasonló hírek érkeznek a haladók június 28-ára tervezett nagygyűlésével kapcsolatban is, mert egyre többen állnak ellen, és tagadják meg a további együttműködést. Ezt a Nova portálnak Ranka Savić, a Szerbiai Szabad és Független Szakszervezetek Szövetségének elnöke is megerősítette.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Az elmúlt hónapokban a nyilvánosságban hosszan találgatták, hogy nyári választások lesznek, és konkrét dátumként július 12-e merült fel. Aleksandar Vučić szerb elnök azonban hamarosan elállt ettől, és most három-négy hónap múlva esedékes választásokat harangozott be.

„ A Függetlenség szakszervezettől és más forrásokból származó információim szerint vannak utalások arra, hogy Vučić tesztelte, mennyi támogatást tud kierőszakolni a köz- és a magánszféra azon dolgozóitól, ahol az SNS-nek van némi befolyása. Ez a jelek szerint nem sült el jól, és ezért nem került sor a kora júliusi választásokra” – nyilatkozta Stojiljković.

A Politikatudományi Kar nyugalmazott professzora a Novának kifejtette, hogy a hatalom gépezete még működik, de láthatóak a változások.

„Nyilvánvaló, hogy az emberek már egyfajta ellenállást mutatnak, különösen azért, mert az információim szerint a hatalom képviselői radikálisabbak és gátlástalanabbak voltak, mint korábban. Régebben ezt tapintatosabban, közvetettebb és finomabb módon csinálták… A főnökök kaptak egy feladatot, és ők mérlegelték, ki a logikus választás, vagy ki az, aki lekötelezettjük. Most ez egy rövid, fájdalmas tesztelés formáját öltötte. Odalépnek önhöz még akkor is, ha tudják, hogy nem a szimpatizánsuk, és követelik az aláírását. Ezzel abba a helyzetbe hozzák, mintha kisebbségben lenne, azt állítva, hogy már mindenki aláírta, és önnek nem lesz jó vége, ha nem adja írásba a beleegyezését” – mondta Stojiljković.

A professzor hozzátette, hogy az ilyen helyzetekben az emberek nyíltan szembeszálltak, vagy kifogásokat kerestek.

„Van egy viszonylag biztos bázisuk. Emlékeztetném önöket, hogy Miloševićnek a bukása pillanatában is több mint egymillió szavazata volt. Ez a bázis a legszegényebbekből, az iskolázatlanokból áll, valamint azokból, akik bekerültek a kliensi hálózatba, és pozíciókat kaptak… Ez a szám nagy, de egy magas, négymillió feletti részvételi arány esetén nyilvánvalóan nem elég” – magyarázta.

A szakértő megjegyezte, hogy a hatalom akár jövő őszig is elhúzhatja a választásokat, és addig is különféle forgatókönyveket mérlegelhet. „Ez a hatalom privilégiuma: megválaszthatja a terepet és a körülményeket, amelyek között választásra indul” – tette hozzá.

A nyilvánosságban már május elején beszéd téma volt, hogy a közszféra dolgozóit az SNS támogatására kényszerítik. Ranka Savić, a Szerbiai Szabad és Független Szakszervezetek Szövetségének elnöke akkor kijelentette, hogy öt nagy állami vállalat dolgozóitól kapott erről jelzéseket.

Savić a Novának elmondta, hogy a helyzet most is hasonló az SNS június 27-re meghirdetett tömeggyűlése előtt.

„Minden lehetséges gyárban, az államigazgatásban, sőt sok olyan magánvállalatnál is, amelyek tulajdonosai közel állnak a kormánypárthoz, óriási a nyomás. Ma reggel óta három nagy gyárból hívtak, kérve a tanácsunkat, hogy mit tegyenek. Azt mondtam nekik, hogy utasítsák vissza, és mondják azt a munkaadóknak, hogy értesítették a szakszervezeti központot a nyomásgyakorlásról. Úgy gondolom, az SNS eddig soha nem látott problémával néz szembe a tekintetben, hogy a dolgozókat rávegye a mitingre való elmenetelre, és a nyomást mintegy 50 százalékkal fokozták” – nyilatkozta Savić.

A szakszervezeti vezető hangsúlyozta, hogy a munkavállalók egyre inkább lázadoznak, és nem hajlandók elfogadni a mobbingnak (munkahelyi zaklatásnak) ezt a formáját. „Nem hajlandók belemenni, és éppen ezért a nyomás is összehasonlíthatatlanul nagyobb, mint korábban” – zárta szavait Savić.

Fotó: 021.rs