„Amit ők szombaton tesznek, az kötelesség, amit pedig vasárnap Szerbia polgárai tesznek Kraljevóban, az szükségszerűség. A kettőt nem lehet összehasonlítani. Ha a kötelességet és a szükségszerűséget hasonlítjuk össze, akkor világossá válik, hogy az előbbi veszélyesebb, az utóbbi pedig biztosabban vezet eredményre és hosszabb távon is fennmarad” – jelentette ki Predrag Voštinić, a Lokalni front szervezet képviselője, amikor a szombaton megrendezett haladópárti mítinget a vasárnapi kraljevói egyetemista nagygyűléssel hasonlította össze.
Voštinić a Szerb Haladó Párt rendezvényéről szólva úgy fogalmazott, hogy „valami látványos eseményt kellett biztosítaniuk a bulvárlapok számára”, írja az N1.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
„Régóta nem sikerült semmi igazán jelentős rendezvényt szervezniük, ezért most kénytelenek voltak létrehozni valamit, ami újgazdag módon drágának és nagyszabásúnak tűnik, hogy legyen mit mutogatniuk a saját televízióikban. Valójában már régen nincs semmilyen tartalmuk. Ezt a hatalmat valódi társadalmi támogatással már nem lehet megvédeni, ezért kénytelenek ezt a támogatást színlelni” – mondta.
Hozzátette: nem tudja elfogadni, hogy a Szerb Haladó Párt örökké kisajátítsa az államot a szimbólumok szintjén, és azt sugallja, hogy jobban szereti hazáját, mint bárki más.
„Az a papírdarab, amelyet egy tüntetés után bedobunk a szemetesbe, nagyobb jele a hazaszeretetnek, mint az a több hektárnyi zászló, amelyet ők a rendezvényük végén lelkesen összetaposnak a sörösdobozokkal és a maguk után hagyott szeméttel együtt. Ezt nem lehet összehasonlítani azoknak az embereknek a hazaszeretetével, akik vasárnap Kraljevóba érkeznek a tüntetésre” – mondta Predrag Voštinić.
Szerinte azok az emberek, akik szombaton a haladópárti mítingen vesznek részt, „egy személyi kultusz szimbóluma köré szerveződnek, akit epikus hősként mutatnak be, és akiről azt állítják, hogy nélküle nem is létezhetnének”. A vasárnap Kraljevóban összegyűlők ezzel szemben egymást támogatják, és kölcsönös tisztelet köti össze őket.
„Nem kételkedem abban, hogy a Szerb Haladó Párt háromezres vagy harmincezres tömegből is képes olyan felvételeket készíteni, amelyek óriási tömeg benyomását keltik. Ez nem nehéz, ez produkció kérdése. Az országhoz való valódi kötődést azonban már nem lehet megjátszani. A kordonnal körülvett területen kívül szégyellik kimondani, hogy ők »ćacik«. A kerítésen belül érzik magukat biztonságban. Mi vasárnap nem fogjuk számolgatni, hányan vagyunk, mert ezt nem kell bizonygatnunk. Mi vagyunk az állam. Hozzá tartozunk, mi alkotjuk, és ezek a jelképek mindenkit megilletnek, aki itt él, nem pedig azokat az intézményeket, amelyekkel visszaéltek” – hangsúlyozta a Lokalni front képviselője.
A kragujevaci hallgatók elindultak Kraljevóba az egyetemista nagygyűlésre
Arra a kérdésre, hogy Kraljevóban milyen mértékben mozgósítják a Szerb Haladó Párt híveit, Voštinić azt válaszolta, hogy a korábbi lelkesedés és az összetartozás érzése már eltűnt.
„Mivel ez már nincs meg, most a magánszektort próbálják elérni. Rendkívül alattomos módon a gazdasági kamarákon és azokon az intézményeken keresztül, amelyeket még uralmuk alatt tartanak, küldötteiket és megbízottaikat küldik ki. A digitalizáció vagy a vállalkozások támogatásának ürügyén közvetlenül a munkavállalókkal próbálnak kapcsolatba lépni” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy ez mennyire sikeres, úgy válaszolt: ezt nehéz megítélni, de a rendezvények látogatottságából jól látszik, hogy ez a módszer nem lehet igazán eredményes.
Belgrád, 2026. június 27. – Lázasan készülődnek a szerb parlament épülete előtt a Szerb Haladó Párt „Szerbia, egy család” elnevezésű központi mítingjére, amelyen Aleksandar Vučić szerb elnök is felszólal. A rendezvényt megelőzően Aca Lukas, Vesna Zmijanac és Mira Škorić ad koncertet, a kormánypárti szimpatizánsok pedig egy több mint 500 méter hosszú szerb zászlót visznek végig a városon a parlament elé. (BETAPHOTO/Nikola Todorović)


