Új fejlemények derülhetnek ki a Tiszán épülő híd körüli perben, a bíróság ugyanis a tények újramegállapítását rendelte el, miután az újvidéki Gazdasági Fellebbviteli Bíróság semmissé nyilvánította a döntést, miszerint a 63 millió dináros tartozást három egyenlő részre kell osztani.

A bírósági eljárás felülvizsgálatát Óbecse Község kérvényezte. Az elsőfokú bíróságnak elrendelték, hogy nyerjen bizonyítást, mi volt a célja a kölcsönnek, ki hozott döntést arra vonatkozóan, hogy a hidat áthelyezzék, és milyen protokollt írt alá Ada, Óbecse, Törökbecse és Csóka arra vonatkozóan, hogy Ada és Csóka vállal majd minden költséget.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Az Újvidéki Fellebbviteli bíróság ugyanis nemrég olyan ítéletet hozott, aminek értelmében a két községnek ki kell fizetnie az illetékes tartományi titkárságtól, a 2003-ban a kérdéses híd szétszerelésére és Szerbiába történő szállítására kért összeget, ami mintegy 300 ezer eurót tett ki.

Óbecse egyébként már törlesztette az első részletet, ami 5 millió dinárt tett ki, az év végéig pedig kötelesek lettek volna további 5,6 millió dinárt fizetni.

— Óbecse összköltsége a hídépítés kapcsán az első döntés értelmében, amelyet most semmissé nyilvánítottak, 44 millió dinár lett volna. Ez hatalmas összeg a mi községünk számára, nagy teher a költségvetésnek, főként, ha figyelembe vesszük, hogy a hidat a Tisza azon részén építették, ami nem tartozik hozzánk. Türelmesek vagyunk és hiszünk abban, hogy az új eljárás során bizonyítást nyernek a tények és felmentenek minket a pénz kifizetése alól, nyilatkozta Goran Matić, az óbecsei Építési Igazgatóság volt igazgatója.

A hidat a németországi Filshoven ajándékozta a két községnek, a munkálatokat pedig az újvidéki Hidroinvest DT végezte el, de mivel akkoriban a két községnek erre nem volt elegendő anyagi eszköze, a tartományi pénztárból kaptak hitelt, azzal, hogy a tartozást a becsei vállalatok magánosítása során keletkezett tőkéből kell visszafizetniük. Az egykori tartományi kormány a kérdéses összeget az óbecsei Stankom Kömmunális Közvállalatnak adta kölcsön, a kölcsön kezesei pedig a két becsei község volt. Márpedig a kérdéses 260 méteres hidat soha sem építették ki a két községnél, mivel kiderült, hogy túl rövid ehhez, s ezért Ada községnek küldték el, ahol 2010-ben ünnepélyesen fel is avatták. Ettől függetlenül a tartozást továbbra is a két becsei község kénytelen kifizetni, amelynek nagysága a kötbér miatt több mint 60 millió dinárral magasabb lett.