A hagyományokhoz híven, s a szakadó eső ellenére zászlófelvonással kezdődött meg csütörtökön Szabadka város napjának ünnepi műsora. Tíz órától a városi képviselő-testület díszülésén átadták a Díszpolgárin címet és a Pro Urbe díjakat.

A Díszpolgári címet fél évszázados tudományos és több évtizedes közéleti munkásságáért dr. Somogyi Sándor professzor emeritus érdemelte ki. Pro Urbe-díjat prof. dr. Ivanović Josipnak, a Svetozar Marković Gimnázium és a Paulinum tanárának, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző kar dékánjának ítélték oda, mellette Murényi Mátyás karmesternek, zenepedagógusnak, városunk zenei életének egyik meghatározó alakjának és Miroslav Vojnić Hajduk – Marača koreográfusnak.

Pásztor Bálint, a vkt elnöke ünnepi beszédében azt mondta, az előző két év tapasztalatai azt igazolták, hogy a nehézségek előbb-utóbb elmúlnak, de a város marad – változik ugyan – de örök.

“Hogy a város a jólét és a csapások idején is csak akkor marad fenn, ha vannak olyan emberek, akik a közérdekért és a városért – Pro Urbe – tevékenykednek. Akik készek átadni tudásukat, jövőképüket és erényeiket a jövő nemzedékeinek. Hogy a nehézségek átmenetiek, de megváltoztatják egy nemzedék életét, az alkotói szabadságok pedig olyan változásokat indítanak el, amelyek az elkövetkező évtizedekben és évszázadokban is érezhetőek lesznek. És azt, hogy senki sem adhat Szabadkának és nem is vehet el tőle olyan embereket, akiknek erényei, tudása, tehetsége, tisztessége és elkötelezettsége városunk létének és fennmaradásának egyik tényezője. Gratulálok a kitüntetetteknek, és gratulálok városunk napjához mindazoknak, akik számára büszkeség és megtiszteltetés szabadkainak lenni!” – mondta beszédében Pásztor Bálint.

Stevan Bakić, a város polgármester az elért eredmények kapcsán azt mondta, valóban sok minden megvalósult, a Közkórház felújításától kezdve, a labdarúgó-pálya felújításáig. Majd hozzátette, igazi gazdasági „bummot” vár a Belgrád-Budapest vasútvonal elkészülésétől és használatba vételétől.

A városnapi ünnepség csütörtökön Zorica Brunclik, pénteken a 100 tagú Cigányzenekar, szombaton a Stefan Milenković ismert hegedűművész és a Szabadkai Szimfonikus Zenekar koncertjével és számos kísérő programmal folytatódik.

Dinovizija