Tavaly 15. alkalommal rendezték meg a Nemzeti Vágtát, amelynek mindig a budapesti Hősök tere volt a helyszíne. Idén egészen Szilvásváradig kell menni, ha a versenyre személyesen el akarunk látogatni, megszűnt az ingyenes részvételi lehetőség is. Fantázia nem lesz ott a pályán, amely az Ózd–Miskolc–Eger háromszögben elterülő Bükki Nemzeti Parkban található.

A Nemzeti Vágta Vajdaság szempontjából kiemelkedő esemény. (Mint ismeretes, a zsokék ezen a versenyen városok, körzetek és országok képviseletében lovagolnak, ezért az utóbbiakat kiáltják ki győztesnek.) A vajdasági lovasok olyan jól szerepeltek az elmúlt években, hogy nemcsak Temerin állította fel eddig a Vágta rekordját, de az utóbbi években Vajdaság minden évben bejutott a döntőbe, első, második, harmadik helyen végezve. A vajdasági lovakat már rendszeresen csábítgatják a magyarországi istállók, tenyésztők, a korábbi vajdasági amatőr lovasok ma már a Kincsem Park vagy külföldi csapatok tagjai.

Nagy Arnold Fantázia nyergében és Temerin képviseletében egymást követő két évben nyerte meg a Vágtát (2018-19), a következő évben ugyan magyarországi települést képviselve, de vajdasági lovasként Ördög Alen nyert a Vágtán, majd Szabadka vihette haza a vágtakardot Szabó Nikolettnek és Pipacsnak köszönhetően, tavaly pedig második helyen végzett Földes Luca és a már említett Fantázia. Szerbia is jó eredményekkel vett részt a Nemzetközi Futamban.

A május végén megrendezett Vajdasági Vágtán még azt írtuk, Budapest várja majd ismét Vajdaság legjobb lovasait, a szervezők azonban úgy döntöttek, elviszik Pestről a döntőt és Szilvásváradon lesz idén a Nemzeti Vágta.

A Vágta kezdetektől a lovashagyományok ápolása, a magyar vidék, határon túli települések és országimázs szempontjából volt fontos, természetesnek tűnt, hogy a Nemzeti Vágtát, a nagy döntőt mindig Budapesten rendezik.

Azt, hogy miért vitték el Pestről a Nemzeti Vágtát, a szervezők úgy magyarázták: „Szilvásváradon, a honi lótenyésztés ikonikus helyszínén rendezzük meg a döntőt”.

A Szilvásváradi Lipicai Lovasközpontot 2018-ban adták át. Az óriási beruházás megvalósításának jogát „természetesen” Mészáros Lőrinc cége nyerte el, az építkezés hétmilliárd forintba került. A 10 hektáros komplexumban van fedett lovarda, rendezvénycsarnok, egy 8000 férőhelyes stadion (a másfél ezer fős településen) és az ezekhez tartozó kiegészítő létesítmények, melegítőpályák.

A Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont 2022-ben (Fotó: Wikipedia)

A Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont 2022-ben (Fotó: Wikipédia)

Szilvásvárad 1500 fős lakossága nem valószínű, hogy magától akart egy ekkora építményt a Bükki Nemzeti Parkba belebetonozva. A hozzájuk vezető úton nagyon nehézkesen lehet megoldani lószállítók, technika, sajtó számára felszerelés szállítását ilyen nagy eseményre. Miután bejelentették a szilvásváradi helyszínt, minden szállás pillanatokon belül foglalt volt, még a szomszédos településeken is (vagy már előre le volt foglalva).

Budapesten eddig mindig biztosítottak ingyenes részvételi lehetőséget a közönség számára, a Hősök terére ki-be lehetett járni a futamok szünetében. A Vágtának az volt a lényege, hogy a magyar lósportot népszerűsítse, elérhetővé tegye, ne pedig kisajátítsa. Idén úgy tűnik, mindenkinek jegyet kell váltania, aki be akar jutni a szilvásváradi stadionba. Nem akarunk pontatlanok lenni, ezért jelezzük, hogy a 14 év alattiak, a nyugdíjasok és a helyi lakosok Szilvásváradon is részt vehetnek a Vágtán belépődíj nélkül.

Vajdaságot tekintve azt láttuk a múlt heti előfutamos sorsolásnál, hogy a Vajdasági Vágtáról továbbjutó lovasok közül kimaradt a győztes, Földes Luca és Fantázia (Temerin), viszont Adorján bekerült a Nemzeti Vágtába. Érdeklődésünkre a szervezők elmondták, hogy Földes Luca és Fantázia visszaléptek az indulástól. Ha Fantázia idén nyertes lett volna, örökös bajnokként vonulhatott volna be a Vágta történetébe.

Adorján valóban részt vett a Vajdasági Vágtán, de a döntőben már nem szerepelt, végül az Abonyi előfutamból kerültek be a Nemzeti Vágtára Licino Londonnal.

Zboray Viktória, világoszöldben, a 2022-es Nemzeti Vágtán (Fotó: Szappanos Veronika/SZMSZ)

A lovas Zboray Viktória, akivel már találkoztunk a Vágtán, 2021-ben (amikor Szabadka megnyerte a Vágtát), ugyancsak a döntőben vágtázott a babérkoszorúért és végül ötödik helyen végzett.

A Nemzetközi Futamban Szerbia idén nem lép pályára, pedig korábban mindig nagyon jól szerepelt az országot képviselő Dejan Davidović, tavaly pedig meg is nyerte Szerbia a versenyt, igaz, akkor Ördög Alen ült a nyeregben.

Vajdaságot idén Cékus Árpád, Cékus Noémi és Zboray Viktória képviseli a Vágtán, a kishuszároknál Mátyus Ivett és Csörgő Lilien lépnek pályára pónijaikkal.

A Nemzeti Vágtát szeptember 30-án és október 1-jén rendezik a Szilvásváradi Lipicai Lovasközpontban.

Cékus Árpád Déva Szándékkal a 2022-es Vágtán (Fotó: Szappanos Veronika/SZMSZ)