Az amerikai diplomácia illetékese a hétvégén cáfolta Milorad Dodiknak, a szerb entitás elnökének az USA szarajevói nagykövetével kapcsolatos kijelentéseit, valamint megerősítette, hogy a nagykövetség a washingtoni kormányzat Bosznia-Hercegovina iránti eltökélt politikáját képviseli, amihez hozzátartoznak a Dodikra és segítőire kivetett szankciók is.
Mint ismeretes, Dodik többször is nyilvánosan azt állította, hogy az USA bosznia-hercegovinai nagykövete „saját szakállára” cselekszik őellene és társai ellen, azt inszinuálva ezzel, hogy Michael Murphyt ebben nem támogatja az amerikai kormányzat.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
James O’Brien, az USA külügyminisztériumának európai és eurázsiai ügyekkel megbízott államtitkára hivatalos X-fiókján jelentette be, hogy az Egyesült Államok folytatja a szankciókat Milorad Dodik, annak segítőtársai és mások ellen, akik veszélyeztetik az amerikai érdekeket Bosznia-Hercegovinában.
O’Brien kifejtette azt is, hogy mik ezek az érdekek. „Az Egyesült Államok határozottan támogatja Bosznia-Hercegovina szuverenitását, területi integritását és többnemzetiségi jellegét. Továbbra is minden rendelkezésünkre álló eszközt be fogunk vetni, beleértve a szankciókat is, hogy felelősségre vonjuk azokat, akik részt vesznek a Dayton-ellenes, korrupt vagy demokráciaellenes tevékenységben, beleértve Dodik urat és segítőit” – áll Antony Blinken külügyminiszter megbízottjának magyarázatában.
O’Brien kijelentette, hogy az ilyen tevékenységek elsősorban Bosznia-Hercegovina állampolgárainak ártanak, ideértve a boszniai szerb entitás lakosait is.
„Azok, akik részt vesznek ezekben, szankciók hatálya alá esnek, valamint azok is, akik anyagi támogatást nyújtanak nekik” – mondja O’Brien.
A közlemény második részében O’Brien az Egyesült Államok kormányának politikáját hangsúlyozza és kifejezi támogatását Michael Murphy, az USA bosznia-hercegovinai nagykövete iránt.
„Murphy nagykövet az Amerikai Egyesült Államok kormányát képviseli, ő és csapata Szarajevóban, Banja Lukában és Mostarban az Egyesült Államok külpolitikáját hajtja végre és védi az amerikai érdekeket egész Bosznia-Hercegovinában. Nagykövetségünk minden érdekelt féllel ismertette a szankciók kockázatát, és ahogy nemrég kifejtettem, ugyanezt tesszük a világ más országaiban is, és minden amerikai tisztviselő továbbra is ki fogja fejezni ezeket a nézeteket” – áll a bejegyzésben.
Milorad Dodik, felnőtt gyermekei és több közeli munkatársa az Egyesült Államok kormányának szankciói alatt áll, főként korrupt tevékenységek, de Bosznia-Hercegovina békéjének és stabilitásának veszélyeztetése miatt is.
James O’Brien, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekkel megbízott államtitkára (Fotó: az USA Kongresszusa)


