„Számos oka van annak, hogy a »hangágyúról« szóló történet új változatát a propaganda minden csatornáján terjesztik. Az egyik cél, hogy megváltoztassák a rezsimről kialakult negatív képet, amely nagyon gyorsan bejárta a világot. Emellett céljuk a tiltakozó diákok és polgárok lejáratása, valamint hogy mindazt, amit a hatalom tett, azokra hárítsák, akik a leginkább veszélyeztetik azt – a diákokra. Ezenkívül a hatalom rendkívüli állapothoz hasonló légkört akar teremteni, megfélemlíteni a közvéleményt, és ürügyet biztosítani az ellenzéki és diákszervezetek esetleges betiltásához.”
Így kommentálták a Danasnak nyilatkozó elemzők azt, hogy a hatalom 15 hónappal a tavaly március 15-i események után ismét napirendre tűzte a hangágyú ügyét – ezúttal saját szemszögéből.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Hozzátették: a „terrorizmusról” és a „polgárháború kirobbantásáról” szóló vádak Aleksandar Vučić rendszerének egy eddigi legpiszkosabb választási kampány előjátékát jelentik, manipulációs céljuk pedig a polgárok jogos elégedetlenségének kriminalizálása.
Az a kérdés, hogy milyen lesz a választási folyamat Szerbiában, még aktuálisabbá vált a Felsőfokú Ügyészség közleménye után, amely gyakorlatilag összefüggésbe hozta a diákokat a tavaly március 15-i belgrádi tüntetésen állítólagosan használt hangágyúval.
Az Ügyészség ugyanis június 19-én, pénteken közölte, hogy a Belgrádi Egyetem Bölcsészettudományi Karának egyik hallgatója március 27-i halála ügyében folyó előzetes eljárás során több egyetemi plénum dokumentációját lefoglalták, és ezek között „megtalálták a Blokádban lévő Diákok szervezet Biztonsági Munkacsoportjának (KRBG) 2025. január 22-én megtartott üléséről készült dokumentumot”.
Az ügyészség szerint fennáll a gyanú, hogy a találkozó résztvevői és más, egyelőre azonosítatlan személyek „a későbbiekben olyan tevékenységet folytattak, amelynek célja az volt, hogy szimulálják az állami szervek által 2025. március 15-én Belgrádban egy tüntetés során végrehajtott hangágyú-használatot, hogy ezt követően a hazai és nemzetközi közvélemény előtt az állami szerveket vádolják meg a hangágyú alkalmazásával, mindezt azzal a céllal, hogy pánikot és félelmet keltsenek a lakosság körében, zavargásokat idézzenek elő, amelyek az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásához és az állam biztonságának veszélyeztetéséhez vezetnének”.
A blokádban lévő diákok elutasították az ügyészség állításait, hangsúlyozva, hogy a békés tiltakozások előkészítése során csupán azokat a kockázatokat mérlegelték, amelyeknek a résztvevők ki lehetnek téve.
A közösségi médiában közzétett közleményükben megerősítették, hogy az ügyészség által említett dokumentum két hónappal a március 15-i tüntetés előtt készült, az Autokomandán szervezett demonstráció előkészítő anyagáról van szó, amelyben különböző biztonsági kockázatokat és a rendőrség lehetséges fellépési módjait elemezték a fővárosi csomópont egész napos blokádjára készülő diákokkal és polgárokkal szemben.
A hétvégén a hatalom legtöbb vezető politikusa, köztük maga az államfő is reagált.
Aleksandar Vučić azt mondta: „Mi nem lőttünk rájuk, ők viszont akadálytalanul lőttek rám.”
A parlament elnöke, Ana Brnabić úgy értékelte, hogy az állítólagos akció első célja „Vučić elnök további dehumanizálása volt – vagyis az, hogy szörnyetegként állítsák be”.
Szerinte a második cél a társadalom további megosztása volt, ami végső soron „polgárháborúhoz vezethetett volna”, míg a harmadik cél „Brüsszel, vagyis az Európai Bizottság reakciójának kiváltása” volt.
A Szerb Haladó Párt elnöke, Miloš Vučević kijelentette, hogy mindenki felelősségre lesz vonva, függetlenül attól, hogy politikusról vagy más szereplőről van-e szó.
A Szerbia Központ (SRCE) szerint a kormányzó rendszer támadása – amely a belgrádi Felsőfokú Ügyészség közleményében és a legmagasabb állami tisztségviselők „televíziós ítéleteiben” ölt testet – „brutális állami üldözés az ellenzékkel és a diákszervezetekkel szemben”.
Hozzátették, hogy egy olyan országban, amely hivatalosan is EU-tagjelölt, „a politikai másként gondolkodók sztálinista tisztogatására készülnek”.
„Jelenleg az történik, hogy minden politikai ellenfelet megpróbálnak lejáratni, terroristának és az alkotmányos rend megdöntőjének bélyegezni” – mondta a Danasnak Zdravko Ponoš, a Szerbia Központ vezetője, reagálva Miloš Vučević kijelentésére, miszerint mindenki, köztük a politikusok is felelni fognak a március 15-i tüntetésen történt „hangágyú-szimulációért”.
A hangágyúból hivatalos propagandafegyver lett
Zoran Lutovac politológus szerint a „hangágyú” mára „hivatalos propagandafegyverré” alakult, amelynek fő üzenete az, hogy nem az történt, amit az emberek ténylegesen átéltek, hanem az, amit az intézmények állítanak.
Mint mondja, az intézményeket többnyire olyan emberek vezetik, akiket párthűség alapján neveztek ki.
„Hitelesség, erkölcs és szakmai tisztesség nélküli emberek. Olyan emberek, akik bármire hajlandók, amit mondanak nekik” – fogalmazott.
Lutovac szerint ezek az emberek nem a közérdeket, hanem azok érdekeit szolgálják, akik kinevezték őket.
„Ez tulajdonképpen a tömeges »gaslighting«, vagyis a tudatos összezavarás egyik formája. Ez pszichológiai és érzelmi bántalmazás, amelynek során a manipulátor szisztematikusan megtéveszti az áldozatokat, hogy azok megkérdőjelezzék saját emlékeiket, józan ítélőképességüket vagy valóságérzékelésüket. Rendkívül veszélyes, amit a rezsim tesz, amikor visszaél az intézményekkel és a médiával” – mondta.
Lutovac szerint, ha a rendszer ellenfelét vagy kritikusát „külföldi ügynöknek” és „terroristának” nyilvánítják, szimbolikusan megfosztják őt a teljes jogú állampolgári státuszától, és az állam fennmaradását veszélyeztető fenyegetéssé alakítják. Így a törvénytelenség kiszolgáltatottjává válik, ahol bárki ítélkezhet felette.
Arra a kérdésre, hogy mi lehet a hatalom konkrét motivációja a hangágyú ügyének újbóli elővételében, Lutovac azt válaszolta, hogy ennek számos oka van.
„Először is, hogy megváltoztassák a rezsimről kialakult negatív képet, amely gyorsan bejárta a világot. Másodszor, hogy lejárassák a tiltakozó diákokat és polgárokat, és mindazt, amit a rezsim tett, azokra hárítsák, akik a leginkább veszélyeztetik – a diákokra. Harmadszor, hogy megerősítsék az ügyészség és a rendőrség feletti ellenőrzést azáltal, hogy még szorosabban a rezsimhez kötik őket. Emellett saját támogatóikat is mozgósítani kívánják, akiket arra szólítanak fel, hogy védjék meg az államot a »külső ellenségtől és a belső árulóktól«, akik a tiltakozásokat vezetik” – mondta.
Megszerkesztett sztálinista perek, felvezetés a választási csalásokhoz
Dragomir Anđelković politikai elemző emlékeztetett arra, hogy számos hiteles tanúvallomás szerint a rezsim, amikor tavaly március 15-én alkalmazta az úgynevezett hangágyút, kétségbeesett helyzetben volt.
„Kartellrendszerünk vezetője úgy vélte, hogy az állami apparátus jelentős része megbízhatatlanná vált, vagyis már nem hajlandó vakon és törvénytelenül végrehajtani az utasításait. Ezért személyes hatalmának megőrzése érdekében egyre inkább a kartellrendszer párhuzamos, nagyrészt bűnözői fekete szegmensére, valamint olyan szélsőséges eszközökre támaszkodott, mint a rendőrség lojális tagjai kezében lévő hangágyú. Amikor nemzetközi szinten is heves reakciók követték a történteket, a rezsim nagy erőfeszítéseket tett az ügy relativizálására” – mondta.
Anđelković szerint mára a rezsim megerősödött, Vučić pedig ismét teljes ellenőrzést szerzett az igazságszolgáltatás, a rendőrség, a hadsereg és a közigazgatás felett.
„Most azt teszi, amit már 2025 márciusában is megtett volna, ha akkor képes rá. Nemcsak eltussolja saját embereinek tetteit, hanem pimasz módon politikai ellenfeleit vádolja. A tragikomédia célja annak demonstrálása, hogy Vučić újra bármit megtehet. A közvéleménynek azt üzeni: ha ő azt mondja, hogy a fekete fehér, akkor a bíróságok és a rendőrség ezt fogják védeni.”
Anđelković szerint Vučić végső célja a polgárok megfélemlítése a várható választások előtt, amelyeket – állítása szerint – brutálisan manipulálni fog, mivel nem hajlandó elfogadni a vereséget.
Előkészítik a terepet Nikola Mirić vallomásai előtt
Miroslav Parović, a Népi Szabadelvű Mozgalom vezetője másként látja a helyzetet. Szerinte a kampány mögött valami egészen más áll.
„Ha megnézzük, milyen fő üzeneteket közvetít a hatalom, világosan látszik, hogy lázas sietséggel próbálják elmagyarázni híveiknek: Vučić rágalmak és hazugságok célpontja, és külföldi ellenségek, valamint hazai sötét erők akarják őt dehumanizálni. Azt is állítják, hogy a dehumanizálást likvidálás követi” – mondta Parović.
Rámutatott, hogy a szombaton több médiumban sugárzott különműsor címe „Aleksandar Vučić kivégzésének kísérlete” volt, amelynek vendége maga Vučić volt.
„Mindezek alapján arra következtetek, hogy ez valójában előkészítés azokhoz az információkhoz, amelyeket a szökésben lévő védett tanú, Nikola Mirić fog nyilvánosságra hozni. Róla ismert, hogy a Ćacilendben tevékenykedett, és különleges szerepe volt 2025. március 15-én Belgrádban, amikor éppen a hatalom próbált összecsapásokat provokálni, hogy vérontást és polgárháborút idézzen elő. Ezért rendkívül kellemetlen Vučić számára, hogy Mirić mit fog elmondani Medeni csatornáján, ezért előre előkészítik a terepet, hogy azt is összeesküvésnek és Vučić elleni újabb támadásnak állíthassák be” – nyilatkozta a Danasnak Miroslav Parović.
Ivica Dačić szerb belügyminiszter bemutatja a hangágyút a március 15-i incidens után (Fotó: Beta)


