A Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőháza a szerdán elfogadta a 2025-ös évre vonatkozó költségvetési zárszámadást, a felelőtlen költekezést, a rossz tervezést és a hibás pénzügyi politikát bíráló ellenzéki képviselők kritikái közepette. A Vajdaság Autonóm Tartomány 2025. évi költségvetésének zárszámadásáról szóló tartományi képviselőházi határozat-javaslatot – a Vajdaság AT 2025. évi költségvetéséről szóló tartományi képviselőházi határozat végrehajtásáról szóló jelentéssel együtt – a hatalmi koalíció 69 képviselője támogatta, míg 10 ellenzéki képviselő ellene szavazott.
Aleksandra Radak tartományi pénzügyi titkár a vita elején hangsúlyozta, hogy a költségvetés „a Vajdaság polgárainak minden egyes dinárja iránti felelősségünk tükre”, valamint a „gazdasági érettség” bizonyítéka a nehéz időkben. Elmondta, hogy Vajdaság 2025-ös költségvetését eredetileg 69 milliárd 425 millió dináros volumenben határozták meg, majd az év során két pótköltségvetést hajtottak végre, így a vajdasági kassza 2025. december 31-én 66 milliárd 564 millió dinárt tett ki.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
A kiadások – Radak ismertetése szerint – 60 milliárd 521 millió dinár értékben teljesültek, ami a tervezett összeg 90,92 százaléka. „A személyi jövedelemadó 101,28 százalékban teljesült, ami 14 milliárd 671 millió dinárt jelent, a nyereségadót illetően pedig – ismerve a Szerbiai Kőolajipari Vállalattal kapcsolatos helyzetet – a teljesítés 21 milliárd 65 millió dinár, vagyis 87,86 százalék lett” – emelte ki Radak.
A tartományi titkár azt is elmondta, hogy az adósságállomány 2025. december 31-én „minden idők legalacsonyabb szintjén” volt. „Ez 1,39 százalékot tesz ki, pontosabban nominális értékben a projektekből eredő, még le nem járt tőketartozás 1 milliárd 291 millió dinár, a még le nem járt kamattartozás pedig 35 millió dinár” – mondta Radak.
A több mint háromórás vita során a kormányoldal képviselői a tavalyi költségvetés végrehajtását dicsérték, míg az ellenzéki képviselők bírálták azt, többek között arra hivatkozva, hogy a folyó költségvetési tartalékot olyan dolgok eseti finanszírozására használják, amelyek a rendes tervezés tárgyát képezhették volna.
Sebők Róbert, a Szabadság és Igazságosság Párt képviselője rámutatott, hogy a rendelkezésre álló 65 milliárd dinárnyi teljes költségvetési eszközből a tartomány az év során mindössze 60,59 milliárdot tudott elkölteni, és így tetemes összeg, 4,69 milliárd dinár maradt felhasználatlanul.
„Egy olyan évben, amikor arról hallunk híreket, hogy nincs pénz iskolákra, kórházakra, infrastruktúrára, Önöknek sikerült nem elkölteniük csaknem ötmilliárd dinárt, amely rendelkezésükre állt a számlán” – mutatott rá.
Mihajlo Brkić, a „Szerbia Központ (SRCE) – Zöld-Baloldali Front (ZLF) – Mozgalom a fordulatért (PZP)” képviselőcsoport elnöke úgy értékelte, hogy „függetlenül attól, ahogyan a média kozmetikázza a Szerb Haladó Párt adminisztrációjának sikereiről szóló tündérmesét”, a gazdaság terén a dolgok teljesen másképp állnak. Kifejtette, hogy a folyó bevételek és jövedelmek valójában 54 milliárd dinárt tesznek ki, az előző évről áthozott, fel nem használt eszközök összege pedig 10 milliárd dinár volt.
„Valójában egy olyan «pénzügyi tornamutatvány» zajlik, amely lehetővé teszi a tartományi adminisztráció pozitív működési eredményének bemutatását, jóllehet a lényeg teljesen más: ha a folyó bevételeik 54 milliárdot tesznek ki, a kiadások pedig e jelentés alapján 60 milliárdot, az azt jelenti, hogy ez a költségvetés valójában hatmilliárdos mínuszban van” – fejtette ki Brkić. Úgy vélte, hogy a jövőben már nem lesz lehetőség ilyen pénzáthozatalokra, és a „pénzügyi kategóriák lassan igazodnak a valósághoz”.
„A valóság az, hogy pénz nincs és nem is lesz, mert a fejlesztéspolitikai és az adópolitikai koncepció, amelyet még 2012-ben fektettek le, teljesen elhibázott” – értékelte Brkić.
Fotó: Dragan Gojić/Beta)


