A Magyar Nemzeti Bank kedden közölte, hogy bírságot szabott ki a MOL Group vállalatcsoportra, mert az nem tájékoztatta időben a piacot a Barátság (Družba) kőolajvezeték sérüléséről és a január végi szállítási leállásról.
A MOL-nak 43 millió forint (122 ezer euró) bírságot kell fizetnie a rendkívüli események közzétételére vonatkozó tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt – áll a Magyar Nemzeti Bank közleményében, amelyről az N1 zágrábi portálja számolt be.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
A tájékoztatást legkésőbb február 12-ig kellett volna nyilvánosságra hozni, a vállalat azonban csak február 16-án tette közzé az információkat, miután a médiában már megjelentek hírek, és kormányzati nyilatkozatok is utaltak a súlyos helyzetre, amely akár a magyar energiapolitikára is hatással lehetett.
A Magyar Nemzeti Bank, mint tőkepiaci felügyelet, február végén vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a MOL részvényeit eladó személyek egy csoportja nem használt-e fel bennfentes információkat több, január végi tranzakció során – erről akkor magyar sajtóforrások számoltak be.
A vizsgálatot a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) beadványa előzte meg, amelyben a szervezet a közérdek esetleges sérelmére hívta fel a jegybank figyelmét a MOL-részvények kereskedelmével kapcsolatban.
A szövetség szerint a vállalat valószínűleg megsértette az átláthatósági kötelezettségét azzal, hogy nem tájékoztatta a Budapesti Értéktőzsde honlapján a befektetőket a Barátság vezeték január 27-i sérüléséről és az olajszállítás leállításáról.
A Reuters februári megkeresésére e-mailben válaszolva a MOL hangsúlyozta, hogy „mindig betartotta a hatályos jogszabályokat minden tekintetben”.
A vállalat hozzátette, hogy követi a tőkepiac átláthatóságának elvét, és minden kérdésben együttműködik a Magyar Nemzeti Bankkal.
A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett adatok szerint a MOL négy vezető tisztségviselője összesen 1,57 milliárd forint (4,14 millió euró) értékben adott el részvényeket 2026. január 27. és február 6. között.
A MOL akkor rámutatott, hogy ezekről a tranzakciókról januárban és februárban szabályszerűen tájékoztatta a piacot a tőzsde honlapján, összhangban a tőzsdén jegyzett társaságok vezetőire vonatkozó átláthatósági előírásokkal.
Bennfentes kereskedelem gyanúja miatt indult vizsgálat


