A himnusszal kezdődött az egyetemisták Vid-napjára meghirdetett megmozdulásának központi eseménye Kraljevóban. A nap egyszerre állít emléket a keresztény vértanúnak, Szent Vidnek és a nemzeti sorsfordulóknak.
„Hol máshol gyűlhetnénk össze, ha nem itt, ahol a szerb középkori állam alapjait lerakták? Több mint egy év után ismét ugyanazon a helyen állunk azzal a meggyőződéssel, hogy Szerbiának olyan államnak kell lennie, ahol tiszteletben tartják az alkotmányt és a törvényeket” – mondta egy egyetemista nyitóbeszédében, tudósít az N1.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
A belgrádi Tanítóképző Kar docense, Nemanja Karović kijelentette, hogy „azok, akik ma kormányozzák az országot, el tudják képzelni Szerbiát Koszovó és Metóhia nélkül, de a saját hatalmuk nélkül már nem”.
„Egyetlen hatalom sem erősebb a népnél, ha a nép tudja, mit akar” – üzente Dušan Petrović Koszovóból és Metóhiából a kraljevói, Vid napján minden látszik elnevezésű rendezvényen.
Elmondta, nagyon szerette volna, ha Vid napján a diákokat és más polgárokat Gazimestanban, falujának közelében fogadhatta volna.
Hozzátette, hogy a koszovói és metóhiai szerbek azért érkeztek Kraljevóba, mert úgy érzik, Szerbiában nem megfelelő irányba haladnak a dolgok.
„Azt érezzük, hogy nincs igazság, a rendszer nem működik. Az állam bűnözői struktúrák kezében van, egyik botrány követi a másikat, és bűnözők irányítják az országot. Ezért: pumpaj!” – mondta.
Szerbia és Koszovó megállapodást kötött?
„Igaz-e, hogy Szerbia és Koszovó olyan megállapodásokat írt alá, amelyeket egymást kölcsönösen elismerő államok szoktak kötni?” – tette fel a kérdést Miona Petrović, a Kosovska Mitrovicában ideiglenes székhellyel működő pristinai egyetem professzora.
„Már egy ideje a Kosovska Mitrovicában ideiglenes székhellyel működő Pristinai Egyetem oktatói kiutat keresnek abból a helyzetből, amelybe a kari vezetőségek kétséges eljárásai, valamint az úgynevezett koszovói rendőrség közreműködése miatt kerültünk. Válaszokat kértünk a Szerb Köztársaságtól. Senki sem tud semmit, miközben folyik az integráció az úgynevezett koszovói rendszerbe” – mondta a Természettudományi és Matematikai Kar professzora.
A résztvevők egyperces néma csenddel adóztak Milovan Jovanović emlékének, aki ENSZ-békefenntartó misszióban vesztette életét Libanonban.
A kraljevói tüntetésen ott volt Vladan Đokić, a Belgrádi Egyetem rektora, valamint Tihomir Tika Stanić színész is. A helyszínen volt Vladimir Štimac, és Dejan Bodiroga is.
A rendezvényen felszólalt a 63. ejtőernyős dandár egyik veteránja is.
„A veteránok nem kiváltságokat kérnek, hanem méltóságot. Évek óta csupán jelképes intézkedéseket és üres ígéreteket kapnak. Megfelelő támogatás nélkül élnek, megfeledkezett róluk az az állam, amelyért akár az életüket is készek voltak feláldozni… Fáj az igazságtalanság, amely a diákokat és a szabad embereket éri. Ezért állnak a veteránok az első naptól kezdve a diákok mellett” – mondta Vladan Veselinović veterán.
Négy hónapja előzetesben a veteránok
Beszélt azokról a veteránokról is, akik ellen eljárás folyik.
„A hatalom nyomásgyakorlása ránk is kiterjedt: letartóztattak, előállítottak bennünket, a médiában meghurcoltak, egyesek elvesztették az állásukat. Nem szabad megfeledkeznünk két veteránunkról sem – Dragan Radićról (a Košare-i csata veteránjáról) és Miloš Radenkovićról –, akik ellen a kraljevói Felsőbíróság előtt folyik büntetőeljárás az alkotmányos rend és Szerbia biztonsága elleni cselekmény előkészítése miatt. Már négy hónapja előzetes letartóztatásban vannak. Családjaik nap mint nap érzik az eljárás következményeit. A tárgyalásokat halogatják, őket pedig jogellenesen fosztották meg szabadságuktól” – hangsúlyozta.
„A szerbek idegenek Szerbiában – a koszovói és metóhiai szerbek számára mindössze 72 órás tartózkodást engedélyeznek Szerbiában. Ez nem abszurdum, hanem a valóság” – mondta egy tartományból érkezett diáklány a kraljevói gyűlésen. Hozzátette: a hatalom fél a diákoktól, ezért arra szólította fel társait, hogy emeljék magasba indexeiket – nem a dac jelképeként, hanem a tudás és a jövő szimbólumaként.
Miroslav Vujović vallási elemző kijelentette, hogy amikor nem volt államunk, az egyház őrzött meg bennünket.
„A Szerb Ortodox Egyház ezért nem egyszerű intézmény, hanem népünk lelki alapja. Éppen ezért az egyházat senki sem használhatja napi politikai célokra. Nem lehet egyetlen hatalom támasza sem, hanem Krisztus igazságáról és igazságosságáról kell tanúságot tennie. Ha egy hatalom ezt nem valósítja meg, az egyházi vezetők kötelessége, hogy lelkiismeretükre hassanak” – mondta.
Szerinte azonban ma fogalomcsere zajlik: minden, az egyház vezetőivel szemben megfogalmazott kritikát azonnal „az egyház elleni támadásnak” minősítenek.
„Ez egyszerűen nem igaz. Az evangéliumi szellemben megfogalmazott egészséges kritika nem támadás az egyház ellen, hanem harc az egyházért. Az egészséges kritika és az egyes személyek törvénysértő magatartására való rámutatás nem támadás az állam ellen, hanem az állam és intézményrendszere védelme” – fogalmazott.
„A hazát az igazsággal kell védeni, nem bólogató fejjel” – mondta Lazar Stevanović, az újvidéki Mezőgazdasági Kar hallgatója, aki egyike volt annak a kilenc személynek, akiket a 2025-ös Vid napi tüntetés után letartóztattak.
Jelena Pavlović belgrádi ügyvéd szerint a diákok „népük szabadságszerető szellemének hősi folytonosságát és kitartását testesítik meg”.
Felsorolta azokat a botrányokat, amelyek megrázták Szerbiát, és amelyek szerinte azt bizonyítják, hogy „az állam és a maffia összefonódott”.
A hatalmasok élete többet ér, mint az átlagembereké
„A Konjuh-ügy bizonyítja, hogy a Jovanjica-ügy nem volt véletlen. Tonnaszámra termesztették az állami marihuánát a biztonsági szolgálatok felügyelete alatt, miközben pártfunkcionáriusok irányították a drograktárakat. A Helikopter-ügyben hősök és egy csecsemő életét áldozták fel pusztán politikai önreklám miatt. A doljevaci autópályakapunál eltűnt két percnyi felvétel azt bizonyítja, hogy a hatalmasok élete többet ér, mint az átlagembereké. A Senjak-ügyről egy körözött személytől szereztünk tudomást. Az újvidéki vasútállomáson történt szörnyű tragédia pedig gondatlanság és korrupt szerződések következménye volt” – sorolta.
Azt üzente, hogy a polgárok nem fogják megengedni, hogy az EXPO miatt kiköltöztessék a diákokat a Studenjak kollégiumból.
„Ők a prioritásunk, nem pedig az önök EXPO-s rablása” – üzente.
A kraljevói Gépészeti és Építőmérnöki Kar hallgatója kijelentette, hogy az iskola nem lehet a félelem helye, és hogy a tanár nem ellenség azért, mert gondolkodik, ahogy a professzor sem jelent fenyegetést azért, mert támogatja a fiatalokat.
„Az iskolának a szabadság, a tudás és a méltóság otthonának kell maradnia” – hangsúlyozta.
Hozzátette, hogy Predrag Terzić kraljevói polgármesternek minden polgárt képviselnie kellene, és veszélyesnek nevezte, amikor ilyen pozícióból sértegetik a diákokat, ellenségnek vagy usztasának nevezik őket.
„A diákok nem ellenségek, mindannyian ennek a városnak a gyermekei vagyunk – azok is, akik elmentek innen, és azok is, akik ide érkeztek, hogy boldoguljanak. Ha ma sértésekkel fogadják őket, akkor azt üzenik nekik, hogy itt nincs helyük” – mondta a hallgató, hozzátéve, hogy ez ellen tiltakoznak.
A diák kijelentette, hogy hisz abban, hogy Szerbia mindenkié, a jövő pedig a fiataloké.
Brnabić szerint 1400-an voltak Kraljevóban
Ana Brnabić házelnök az X közösségi oldalon kommentálta a kraljevói diáktüntetés résztvevőinek számát, és azt írta, hogy „1400 ember van jelen, de ha a Nyilvános Gyűlések Archívuma számolja őket, akkor már 240 ezren”.
“Igaz. Minden látható Vid napján. A kraljevói blokádpárti gyűlés történelmi számokat produkál: 1400 blokádpárti van ott. Vagy ha a Nyilvános Gyűlések Archívuma számolja, akkor 240 ezer. Az emberek mindent láttak, mindent tudnak. Tisztelik és szeretik Aleksandar Vučić elnököt” – írta Brnabić.
“Tisztelik és szeretik a munkát és a küzdelmet. A blokádpártiak több mint 18 hónapon át gyűlöletet, megosztottságot és zsákbamacskát árultak. Aztán Vid napja mindent megmutatott. Egységes Szerbia! Boldog Vid napot mindenkinek!” – tette hozzá.
A kraljevói rendezvény egy pillanatképe (Fotó: N1)


