Szerbia kommunális hulladékának mindössze 19 százaléka került az európai előírásoknak is megfelelő szanitáris hulladéktárolókra. Az összes többi szemét kezeletlenül, nagy vagy illegális szeméttelepekre kerül, írja a 2022-2031 közötti időszakra vonatkozó hulladékfeldolgozási tervben, írja a Nova Ekonomija.

2020. folyamán 2,95 millió tonna kommunális hulladékot termelt Szerbia, ebből pedig csak 558 ezer került a szanitáris telepekre. 2021 végéig Szerbiában összesen 10 ilyen, európai előírásoknak is megfelelő telep épült: Užicében, Lapovóban, Nagykikindán, Jagodinán, Leskovacon, Pirotban, Szávaszentdemeteren, Pancsován, Szabadkán és Belgrádban. Azonban azt a szemetet sem kezelik megfelelően, mielőtt az a szanitáris telepekre kerülne. Ezeken kívül 120 olyan szeméttelep van az országban, amely nincs összhangban a törvényekkel. További 3.500 illegális szeméttelep is van, amelyekről nem vezet számot egy kommunális vállalat sem.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

A program célja, hogy 2034-ig az összes hulladék a megfelelő, szanitáris telepekre kerüljön.