A Belgrádi Felsőfokú Ügyészség főügyészhelyettese, Miodrag Marković bejelentette, hogy a 2025. március 15-i belgrádi diák- és polgári tüntetésen állítólagosan bevetett „hangágyú” ügyében négy csoportba tartozó személyek ellen indítanak eljárást – a szervezőktől és végrehajtóktól kezdve egészen azokig, akik médiatámogatást nyújtottak, illetve részt vettek a polgárok orvosi vizsgálatainak megszervezésében, írja a Danas.
Miközben az ügyészség azt vizsgálja, hogy ki és milyen okból terjesztette a hangágyú alkalmazásáról szóló állításokat, a Danasnak nyilatkozó szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a panaszokkal jelentkező polgárok orvosi ellátása törvényi kötelezettsége volt az orvosoknak, a felelősségre vonás bejelentését pedig megfélemlítési kísérletnek és a figyelem elterelésének tartják magáról az eseményről azokra, akik beszéltek róla.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Hajrija Mujović egészségügyi jogász, nyugalmazott tudományos tanácsadó a Danasnak elmondta: teljes mértékben törvényes az orvos eljárása, amikor fogadja, megvizsgálja és diagnosztizálja a beteget, ezért semmiféle kifogás nem emelhető vele szemben.
„Ha az orvosok megtagadták volna a betegek vizsgálatát, az a többi állampolgárral szembeni diszkrimináció egyik formáját jelentette volna. Úgy gondolom, hiba, hogy ezt a kontextust egyáltalán kommentálják, hiszen az nem releváns az adott személy egészségügyi ellátása szempontjából. Ha egy állampolgár betegként jelentkezik egy egészségügyi intézményben, akkor az intézménynek és alkalmazottainak kötelességük megvizsgálni és ellátni őt. Nincs különbség aközött, hogy az illető az utcáról, az otthonából vagy bárhonnan máshonnan érkezett. E tekintetben nem szabad különbséget tenni” – magyarázta Mujović.
Hozzátette, hogy ilyen esetekben az egészségügyi szolgáltatásokról, illetve a betegek jogairól szóló törvényeket kell alkalmazni, és mivel rendkívüli helyzetről volt szó, a betegek tömeges jelentkezése akár sürgősségi helyzetnek is minősülhet.
„Sürgősségi esetekben semmilyen kivételt nem lehet tenni a betegek vizsgálatát illetően. Azt sem tartom helyesnek, hogy a dokumentációt bizonyos betűkkel jelölték meg, ahogyan azt a „P” betűvel tették. Ez teljesen elfogadhatatlan, mivel olyan kezelési elemekről van szó, amelyek nem orvosi jellegűek. Itt kizárólag az orvosi előírások és az etikai normák érvényesek. Minden más helytelen lenne, és bizonyos értelemben e kötelezettségek megsértését jelentené” – tette hozzá.
Vladan Marković, a Szerbiai Orvosok és Gyógyszerészek Szakszervezetének alelnöke elmondta, hogy a szakszervezet álláspontja szerint mindenkinek, különösen a közhivatalokat betöltőknek, a hatályos jogszabályok szerint kell eljárniuk, és vállalniuk kell személyes, illetve szakmai felelősséget.
Személyes véleménye szerint ugyanakkor az ügyész által bejelentett felelősségre vonás kapcsán az egész helyzet még mindig nem kellően tisztázott, és nem világos, pontosan kik tartoznak a negyedik csoportba.
„Kissé hihetetlennek hangzik ez az elképzelés, bár még mindig nem világos, pontosan kire gondolnak a negyedik csoport kapcsán, mert amennyire láttam, ez a tömeges vizsgálatok szervezőire vonatkozik. Tudomásom szerint senki sem szervezett ilyen vizsgálatokat. A hivatalos szűrővizsgálatokat, mint például az emlőrákszűrést, állami szervek, az egészségügyi minisztérium vagy az intézmények szervezik. Ez azt jelenti, hogy valaki az állami struktúrákból szervezte ezeket a vizsgálatokat? Ha tömegesről beszélünk, akkor ilyen vizsgálatokat csak állami intézményeken keresztül lehet megszervezni” – mutatott rá Marković.
Hat civil szervezet közösen hozott létre egy platformot, amelyen több mint háromezer olyan állampolgár vallomása olvasható, akik szerint a tüntetés estéjén hangágyú hatásának voltak kitéve.
Zoran Radovanović epidemiológus, a Belgrádi Orvostudományi Kar nyugalmazott professzora is részt vett a március 15-i tüntetésen, és azon az utcai szakaszon tartózkodott, ahol elmondása szerint „szörnyű, embertelen, rémisztő hangot” hallott.
„Soha életemben nem tapasztaltam ilyen kellemetlen hanghatást, és ezt nem lehet szimulálni. Mozdulatlanul álltunk, néztem az előttem álló fiatalokat, senki sem mozdult, síri csend volt, majd hirtelen megszólalt ez a hang. Az úttesten álltam a járda mellett, és a tömeg engem is, valamint a feleségemet is fellökött, többen átgázoltak rajtunk. Szerencsére ez azonnal véget ért, három-négy, legfeljebb öt másodpercig tartott. A tüntetésen rendes emberek voltak, és amikor látták, hogy a földön fekszünk, odajöttek segíteni. Néhány másodpercen belül megnyugodott a helyzet, de az a hanghatás valóban rettenetes volt” – mondta Radovanović.
Arra a kérdésre, hogyan kommentálja Miodrag Marković ügyész bejelentését a felelősségre vonásról, a nyugalmazott professzor úgy fogalmazott, hogy ez az ügy „szörnyeteg módjára történő kifordítása”.
„Amikor eljön a szabadság, a főügyésznek és helyettesének felelnie kell majd. A korábbi totalitárius rendszerekben az ilyen dolgokat sokkal kifinomultabban hajtották végre. Ez egy erőszakos támadás a józan ész ellen. Minden, ami ezekben a napokban történik, ez az eltorzult értelmezés, egy beteg elme szüleménye. Teljesen átléptük a normalitás határát, hiszen két elemről van szó: maga a hanghatás alattomos támadás volt a saját nép ellen, az ebből való kibúvási kísérlet pedig súlyos pszichopatológiára vall” – mondta Radovanović.
Dejan Žujović orvos szerint nem valósul meg bűncselekmény akkor, ha egy orvos megvizsgál egy olyan embert, aki valamilyen nagyobb rendezvényen való részvétel után szédülésre, fülfájásra, hallásvesztésre vagy hasonló panaszokra panaszkodik.
„Most mindenki azon versenyez, ki tud jobban megfelelni a nagy vezérnek, mert tudják, hogy a nagy vezér komoly válságban van. Orvosokat felelősségre vonni azért, mert panaszokkal érkező embereket vizsgáltak meg, őrültség. Nem menekülök a felelősségre vonás elől, ha bűncselekményt követek el, de itt ilyesmi nem történt” – mondta Žujović.
Hozzátette, hogy az ilyen hangnemű nyilvános megszólalások kizárólag a társadalom legkevésbé tájékozott, „legkevésbé gondolkodó” rétegének szólnak, hogy az emberek az orvosokat hibáztassák.
„Valahányszor valami rossz történik ebben a társadalomban, eszünkbe jut, hogy létezik egy rettenetes állampolgári csoport: az orvosok. Ők csak rosszat tesznek nekünk, akkor miért ne támadnánk őket egy kicsit? Azt hiszem, ez a nép leginkább azt szeretné, ha egy marék rizsért dolgoznánk, jógiként élnénk, az utcákat járnánk, és érintéssel gyógyítanánk őket, ha éppen lenne rá időnk” – fogalmazott Žujović.
Miodrag Stanić, a Szerb Orvosi Kamara elnöke tegnap nem válaszolt a Danas újságírójának arra a kérdésére, hogy miként kommentálja Miodrag Marković ügyész bejelentését, miszerint négy csoportba tartozó személyek – köztük orvosok – ellen indítanak eljárást, amiért orvosi segítséget nyújtottak azoknak az állampolgároknak, akik az állítólagos hangágyú-hatás után fordultak hozzájuk.


