Több fogyatékkal élő polgár is arról panaszkodott, hogy bár megfeleltek a 2026. évi önfoglalkoztatási támogatások odaítélésére kiírt nyilvános pályázat feltételeinek, a támogatás odaítéléséről nem született pozitív döntés, mivel nem állt rendelkezésre elegendő pénzügyi forrás.

A nyilvánosságban gyakran esik szó az inklúzióról, az egyenlő esélyekről és a fogyatékossággal élő személyek támogatásáról, éppen ezért az ilyen döntések számos megválaszolatlan kérdést vetnek fel. Sok fogyatékkal élő ember számára az önfoglalkoztatás nem vállalkozói ambíció kérdése, hanem a méltóság, a megélhetés és annak lehetősége, hogy saját munkájukkal biztosítsák jövedelmüket, és a társadalom hasznos tagjai maradhassanak.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

A szabadkai Radio DiR szerkesztőségét megkereső polgárok elmondták, habár teljesítették a pályázati feltételeket, végigmentek az előírt eljáráson, elkészítették üzleti terveiket, és arra számítottak, hogy állami támogatást kapnak saját vállalkozásuk elindításához – végül azonban támogatás nélkül maradtak.

A Radio DiR szerkesztőség birtokába került dokumentumok szerint a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NSZ) megállapította, hogy a pályázók megfeleltek a nyilvános felhívás feltételeinek, ám a támogatásokat nem ítélték oda, mert a rendelkezésre álló pénzügyi keret már kimerült.

A dokumentum ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy azok a kérelmek, amelyek megfelelnek a feltételeknek, az év végéig ismét elbírálhatók, amennyiben további forrásokat biztosítanak. Erről a pályázókat időben értesítik.

Ez azt jelenti, hogy a jelentkezőket nem azért utasították el, mert nem feleltek meg a követelményeknek, hanem azért, mert nem jutott elegendő pénz minden jogosult számára.

Hogy hányan maradtak támogatás nélkül, arra jelenleg nincs nyilvános válasz. Nem ismert, hogy hány fogyatékossággal élő személy nyújtott be pályázatot, hány kérelem felelt meg a feltételeknek, hány támogatást hagytak jóvá, hány pályázó maradt támogatás nélkül, mekkora költségvetési keretet különítettek el erre az intézkedésre, mint ahogy arra sem sikerült választ kapni, hogy hányan várnak jelenleg arra, hogy esetleg pótlólagos finanszírozásban részesüljenek.

Éppen ezért felmerül a kérdés, hogy az állam elegendő forrást biztosított-e erre a programra, és hány ember „maradt a vonal alatt”, noha minden előírt feltételt teljesített.

Mint a szerkesztőség portálján megjegyzik, a támogatások közpénzből kerülnek finanszírozásra, ezért a nyilvánosságnak joga van tudni, hogy hány ember maradt támogatás nélkül annak ellenére, hogy minden előírt feltételt teljesített. Ez különösen fontos a fogyatékkal élő személyek esetében, akik egyébként is nap mint nap számos akadállyal szembesülnek a munkavállalás során.

A fogyatékkal élő személyek az önfoglalkoztatás által maradhatnak a társadalom hasznos tagjai