Nela Tonković művészettörténész, valamint a Demokrata Párt (DS) szabadkai képviselő-testületi tagja kijelentette, hogy a szabadkai Harcosok sorakozója lakótelep (Prozivka) városrészben található, műemlékvédelem alatt álló Szmolenszki-gőzmalom épületére kihelyezett három nagyméretű, „Szerbia győz” feliratú molinó a történelmi épület kulturális és történelmi értékeinek semmibevételét jelenti.

„A malom ugyanis védett műemlék, vagyis olyan épület, amelyről a társadalom egyetértésre jutott abban, hogy olyan értéket képvisel, amelyet eredeti állapotában kell megőrizni és továbbadni a jövő nemzedékeinek” – nyilatkozta Nela Tonković a Magločistač hírportálnak.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Hozzátette, különösen ironikus, hogy az épületen mindmáig nincs emléktábla, amely bemutatná annak szerepét Szabadka ipari építészetének fejlődésében, holott – mint fogalmazott – a városban eleve kevés hasonló emlék maradt fenn az illetékes intézmények hanyagsága miatt.

Arra is emlékeztetett, hogy a malom tragikus történelmi múltját sem jelzi semmilyen emléktábla, pedig a második világháború idején Észak-Bácska számos zsidó lakosát innen hurcolták a haláltáborokba.

„Június 25-én a malmon megjelent egy olyan reklámmolinó, amilyenből az utóbbi időben egész Szerbiában egyre több látható, és amely a hatalmon lévő párt politikai szlogenjét hirdeti” – mondta Tonković.

Bírálta a műemlékvédelmi intézményt is amiatt, hogy nem reagált az esetre, és feltette a kérdést: a molinót az illetékes hatóság engedélyével és az előírt feltételek betartásával helyezték-e ki, vagy minden szükséges jóváhagyás nélkül.

Véleménye szerint, bármilyen módon is történt a molinó elhelyezése, az elfogadhatatlan cselekedet és felelőtlen hozzáállás a kulturális örökséggel szemben.

„Ha valóban bárki is ‘győz’, vajon a győzelem azt jelenti, hogy jelszavait oda nem illő helyekre függeszti ki? Ez egészen biztosan nem a megfelelő módja annak, hogy valaki győzelmet hirdessen vagy ünnepeljen” – fogalmazott.

Hangsúlyozta, hogy az épület történelmi múltja, valamint a törvényi kötelezettség, amely előírja eredeti állapotának megőrzését, kizárja, hogy bármilyen molinó vagy ponyva kerüljön rá – akár ideiglenesen, akár véglegesen.

A Szmolenszki-gőzmalom a második világháború előtt Szabadka legnagyobb malma és a város egyik legjelentősebb ipari létesítménye volt. Gazdasági és építészeti jelentősége mellett kiemelkedő történelmi és emlékhelyi értékkel is bír. A második világháború alatt, „Viktória” néven, gyűjtőtáborként szolgált, ahová a zsidó családokat összegyűjtötték, mielőtt Lengyelország és Németország haláltáboraiba deportálták őket.

A Magločistač az ügyben megkereste a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézetet is, hogy kiadták-e a szükséges engedélyt a műemléki védelem alatt álló épületre kifeszített molinó elhelyezésére, illetve terveznek-e intézkedni az ügyben, de eddig nem érkezett válasz.

Az ügy kapcsán megszólalt Nenad Lajbenšperger belgrádi történész is, aki úgy vélekedett, hogy „elfogadhatatlan politikai molinók hordozójává tenni azt az épületet, ahonnan Bácska több ezer zsidó lakosát az auschwitzi koncentrációs táborba és a halálba hurcolták”.

Lajbenšperger, aki a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet munkatársa, Facebook-oldalán azt írta, hogy jogsértő a szabadkai Szmolenszki-gőzmalom műemlék rendeltetését politikai molinók tartószerkezetévé változtatni.

„Mindezek tetejébe embertelen dolog meggyalázni egy olyan helyet, amely a második világháború áldozatainak emlékéhez kapcsolódik” – fogalmazott.

Hozzátette: „jó lenne, ha valóban Szerbia győzne, de véleményem szerint a valóság az, hogy napról napra egyre többet veszítünk, éppen azok miatt, akik részt vettek ennek a történelmi emlékhelynek a meggyalázásában.”

Jogsértő a műemlék rendeltetését politikai molinók tartószerkezetévé változtatni (Fotó: Magločistač)