Ada község napjának alkalmából hétfőn a községi képviselő testület díszülésén kiosztották a község nyilvános elismeréseit, a díszokleveleket és a község polgármesterének köszönőleveleit.

Az idén a Pro Urbe díjat a Török Tilla zenekar együttes tagjai, az adai Török Tilla, Török Flóra és Török Dancsó Ádám kapták, azért az alkotásért, amely Ada Községben a legértékesebb alkotói munkáért a művészet és a hagyományos magyar népzene kultúra területén.

A Török testvéreket, Tillát, Flórát és Ádámot kicsi gyermekkoruk óta a zene szeretetére nevelték szüleik. A Vadvirág Hagyományápoló Kör berkeiben 15 évig aktívan néptáncoltak, mellyel együtt járt a hangszeres népzene megismerése is. A Szólj síp, szólj általános iskolások vetélkedőjén több ízben arany minősítésben részesültek. A Középiskolások Művészeti Vetélkedőjén négy éven keresztül rendszerint arany vagy ezüst minősítést szereztek. Bonyhádon, az Országos Népzenei Versenyen pedig kiemelt arany minősítéssel jutalmazták fellépéseiket. Nyaranta több országos hírű népzenei tábor résztvevői, illetve oktatóként is hívják őket, és számítanak rájuk. 2015-ben egyedüli európai előadóként Tillát keresték fel Kazahsztánból, hogy képviselje zenekarával Magyarországot Közép-Ázsia legnagyobb folk- és kortárszenei fesztiválján Almatiban.

Azóta minden évben meghívást kapnak a Tengri Szelleme fesztiválra. Emellett több egyesült államokbeli turnét és kazahsztáni fellépést tudhatnak maguk mögött. Tilla 2012-ben elnyerte a Junior Príma díjat népművészet és közművelődés kategóriában, valamint az Erste az elsőkért ösztöndíjprogramot, és 2014-ben az Ex Libris Díjat – A magyar művészetért. Terveik között szerepel a népzene széleskörű terjesztése, annak ápolása és továbbadása.

Lajkó Tamás

Ada község Iuventus Pro Urbe díját Lajkó Tamás, az adai Műszaki Iskola IV-2 osztályának tanulója kapta, azért az alkotásért, amely Ada Községben a legértékesebb vívmányt képviseli az oktatás és a tudomány területén, valamint a különböző versenyeken elért professzionális eredményért.

Lajkó Tamás az adai Műszaki Iskola végzős tanulója a számítógépes vezérlés technikusa szakon.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által megszervezett Szakma Sztár Fesztivál vajdasági elődöntőjén részt vevő több mint 70 versenyző közül Tamás volt az egyik továbbjutó a Szakma Kiváló Tanulója Verseny válogatójára Esztergomba. Emellett 2016 áprilisában a Pancsován megrendezett Gépészeti Iskolák Regionális Versenyén a 2-D-s számítógépes grafika/műszaki rajz AutoCAD szoftver kategóriában első helyet szerzett. Tehetséges, szorgalmas és nem utolsó sorban lelkes diák. A felmutatott szakmai sikerek mellett tagja az Adai Műszaki Iskola Diákparlamentjének, és aktív munkájával hozzájárul az iskolai élet gazdagabbá tételéhez.

Ada község Életműdíját Baranyi István, nyugalmazott moholi anyakönyvvezető, Ada Község közéletében a helytörténeti kutatás területén végzett kimagasló és tartós életműért, melynek eredményeképpen két olyan könyvet adott ki, amelyek Mohol történelme szempontjából jelentős adatgyűjteményt tartalmaznak. Három évtizedes kutatómunka eredményeként született meg Baranyi István tollából a Mohol rendezett tanácsú nagyközség – mezőváros című kiadvány, mely átfogó ismertetőt nyújt Mohol településről és történetéről. A szerző célja az volt, hogy a helybeliek megismerjék a falu történetét és minél többet megtudjanak elődeikről.

Az életműdíjas Baranyi István

Második könyve az Útban Moharévtől Moholig egy kibővített helytörténeti monográfia Moholról. Ehhez hasonló kiadvány nagyon kevés jelenik meg vidékünkön. Baranyi István műkedvelő helytörténészként nagyon komoly és alapos kutatómunkát végzett. Mohol település büszke lehet arra, hogy ilyen kiadványt kapott, mert kevés délvidéki településnek van ilyen minőségű, aprólékosan és adatgazdagon megírt monográfiája.

Ada község polgármestere köszönőlevelet adományozott:

Sass Szilárdnak, a Budapest XI. Kerület Újbuda Önkormányzata képviselőjének, a Szarvas Gábor Magyar Nyelvért Emlékdíj kezdeményezéséért, és megalapításáért, ezzel segítve a magyar nyelv ápolását és fennmaradását.

Riđički Dušan adai festőnek, aki tehetségét nem csak alkotásaira, hanem fiatal pályakezdők és amatőr festők oktatására is fordítja, ily módon pártolva a festőművészet fejlődését.

Fehér Nóra moholi lakosnak, a jótékonysági koncertek megtartásáért, melyek bevételét rendre, községi vonatkozású célokra ajánlja fel, önzetlenségével pozitív példát mutatva a közösség számára, valamint művészi pályafutásának elismeréséül. Fehér Nóra már általános iskolás korában kitűnt zenei tehetségével, a gimnáziumi évek alatt több helyi zenekarban énekelt. 2010-től a Kormorán zenekar tagja, emellett tagja a Madrass együttesnek, a Komáromi Magyar Lovasszínháznak és a Győri Nemzeti Színháznak.

Tanasić Đorđe adai vállalkozónak, az elmúlt 40 év során a gazdaság területén kifejtett tevékenységéért községünkben. Az ILHEMTEX kft. kötöde és vegytisztító egy családi vállalkozás, amely 1978-ben alakult és megszakítás nélkül immár 40 éve működik.Az alapítók Đorđe és Ilona Tanasić. Eleinte csak vegytisztító és mosodaként működött, majd idővel kötödévé is kinőtte magát. Túlnyomórészt kötödei szolgáltatást nyújtanak más termelőknek, valamint konfekcionálást ismert ügyfelek számára az Európai Unió országaiból, a termékek egy részét pedig a hazai piacon értékesítik. A termelőüzem a legmodernebb kötő- és varrógépekkel van felszerelve, a vegytisztító pedig az Ada, Zenta és Óbecse községbeli polgárok igényeit szolgálja ki.

Az adai Cseh Károly Általános Iskola leány kézilabda csapatának, a bajnoki cím megszerzéséért a szerbiai általános iskolák bajnokságán immár második éve, ezáltal öregbítve községünk hírnevét. A lányok már évek óta a Halász József Női Kézilabdaklubban kézilabdáznak, ahol kiváló munka folyik, amit ez a siker is bizonyít. A csapatot ötödikes, hatodikos és hetedikes lányok alkotják. A csapat tagjai: Fehér Ivona, Jovana Mrkšić, Kovács Flóra, Gordos Ágnes, Vastag Tekla, Túri Marianna, Koós Kata, Süveg Nikoletta, Cvitkó Anna, Szügyi Csenge és Kozma Tamara, valamint tavaly a csapat tagja volt még Zaj Klára.