Habár a döntő játszmában két meccslabdát is hárított, Novak Đokovićnak nem sikerült bejutnia a Roland Garros döntőjébe: a szerb teniszező a négy között az osztrák Dominic Thiem ellen veszített 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 7:5 arányban a csütörtökre kiírt, de végül pénteken kezdődő és szombaton végződő, esőszünetekkel és fordulatokkal teli mérkőzésen, amely négy órán és húsz percen át tartott.

Đoković a maratoni mérkőzés során kétszer is szetthátrányba került, de mindkétszer képes volt egyenlíteni, sőt, a találkozót a sírból sikerült visszahoznia, ugyanis a döntő játszmában Thiem 5:3-ra vezetett, adogatott és 40:15-ös előnye, vagyis két meccslabdája is volt, azonban akkor kezdőkre jellemző hibákat vétett, amit a világelső azonnal kihasznált. Thiem 6:5-ös vezetésénél ismét meccslabdához jutott, amit egy remek tenyeressel meg is nyert, így 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 7:5-re megnyerte a találkozót.

Az osztrák teniszező ellenfele a döntőben a spanyol Rafael Nadal lesz, aki a négy között a svájci Roger Federert győzte le három játszmában. A spanyol teniszező eddig tizenegyszer nyerte meg a francia nyílt nemzetközi bajnokságot, s kiváló formában is van, s az sem mellékes, hogy sokkal többet pihenhetett Thiemnél a finálé előtt.