Meghaladta az ezret azon tanárok, kutatók, szerbiai egyetemi és oktatási intézményi munkatársak száma, akik támogatják a „Szerbia az erőszak ellen” tüntetéssorozat követeléseit – számol be az N1.

A tiltakozók követeléseik azonnali teljesítését kérik

„Szerbiában már egy évtizede nem létezik médiaszabadság. A szerb közéletet gyűlölettel és erőszakkal szennyezték be, elsősorban a közjót jelentő nemzeti frekvenciák” – áll a tüntetés közleményében.

Mint hozzáteszik, Szerbiában politikai felelősségvállalás sem létezett az utóbbi tíz évben

„Ehelyett társadalmunkban az alattvalók kormányhoz való viszonyulását emelik ki a legfőbb erényként. A Szerbiát idén sújtó szörnyű tragédiákat követően a hatalmon lévők ugyancsak kerülték a bárminemű politikai felelősségvállalást” – áll a közleményben.

A tüntetők azt is követelik, hogy Szerbia többé neolyan ország legyen, ahol a hatóságok képviselői sértegetésekkel, valótlanságokkal és a közéleti szereplőik zaklatásával reagálnak, amennyiben azok ki merik nyilvánítani véleményüket.

„A legutóbbi tüntetés alkalmával Belgrádban több tízezer polgárból álló menetet vezettek diákjaink. Az egyetemi oktatók és munkatársak meghívása tehát egy kísérlet arra, hogy Szerbiát olyan országgá tegyük, ahol diákjaink jövőt látnak. Az nem az alattvalók Szerbiája, hanem a szabad polgároké lenne. Nem az erőszak Szerbiája, hanem egy félelemtől mentes Szerbia. Azaz, egy olyan Szerbiára vágyunk, amelyben az intézmények nem csupán épületek, amelyek előtt a tüntető polgárok összegyűlnek” – olvasható a kiáltvány végén.

Foto: FoNet (Aleksandar Barda)