A palicsi üdülőtelep felújítása még tavalyelőtt kezdődött a néhai Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség korábbi elnökének kezdeményezésére, a Tartományi Kormány segítségével. Szerdán Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, Gyivánovity Dániel, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke és Góli Csilla alpolgármester látogatott a helyszínre, hogy megtekintsék a tartományi költségvetés eszközeiből megvalósított beruházásokat.

Akkor 480 millió dinárt kaptunk erre a célra – mondta Dencs Valéria, a Palics Park Kft. igazgatója. Emlékeztetett, az üdülőtelep olyan romos állapotban volt, ami nem méltó Palicshoz.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Azóta tizenhárom épületet bontottak le, méghozzá úgy, hogy azzal ne zavarják meg az ott élők életét.

Dencs Valéria (Fotó: Tóth Imre)

„Kihelyeztünk tizenkilenc olyan világítótestet, amivel esténként valamilyen nyugalmat tudtunk behozni erre a területre. A későbbiekben pedig ezt a nyolcvanöt méteres járdát tudtuk kiépíteni, ami három méter széles, és egy szép kilátást, egy szép kis ösvényt tud nyújtani a Palicsi-tó felé.” – mondta az igazgatónő.

A munkálatok következő szakaszában a tartományi pénzforrások függvényében a palicsi üdülőtelepen parkolókat építenének ki, a zöld övezetek karbantartásában pedig a szabadkai önkormányzat támogatására is számítanak.

Az önkormányzat képviselői a megújult sétány mellett (Fotó: Tóth Imre)

Juhász Bálint tartományi házelnök szerint további fejlesztésekre is szükség van, mindenekelőtt az épített örökség megóvására.

„Palics központi turisztikai szerepe Pásztor István számára is fontos volt, ő biztosította még a forrásokat ezeknek a projekteknek a megvalósítására. Az Aquapark azt gondolom, hogy egy nagyon fontos turisztikai beruházás volt, amely a nyáron már csúcsidőben tízezer turistát is vonzott egy héten, ami azt gondolom, egy nagyon fontos szám. Ugyanakkor Palics népszerűsítése, turisztikai kínálatának fejlesztése az nem csak az ilyen nagy beruházásokon múlik. A tópart rendezése, a sétány építése.” – mondta Juhász, majd hozzátette, a tó körüli kerékpárút kiépítése is fontos fejlesztés lesz.

A megújult sétány egy része

Góli Csilla alpolgármester megköszönte Juhász Bálintnak, hogy személyesen jött el meggyőződni arról, hogy hogyan valósultak meg a tartományi forrásokból pénzelt beruházások.

Kilátás az üdülőtelepről a tóra (Fotó: Tóth Imre)

„Maga Pásztor István volt az, aki tizenöt hónappal ezelőtt, 2023. június másodikán itt sétált, és megtekintette, hogyan indulnak el a rendezési munkáltok a víkendtelepen. Tizenöt hónappal később azt látjuk, hogy sokkal rendezettebb mind a zöld terület, mind az illegális építkezések. Ő maga úgy gondolta, hogy Palicsban megvan az a kapacitás, hogy európai szintű idegenforgalmi hely legyen. Mi támogatni fogjuk akár azokat a környezetvédelmi beruházásokat, amelyek a Palicsi- és a Ludasi-tavak biodiverzitását hivatottak védeni és őrizni, de azokat az idegenforgalmi kezdeményezéseket is támogatni fogjuk, amelyek méltóak Palics sármjához és bájához.” – mondta az alpolgármester.

Juhász Bálint tartományi házelnök az önkormányzat illetékeseivel Palicson (Fotó: Tóth Imre)