A Szabadkai Közegészségügyi Intézet a Szabadkai Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalattal kötött szerződés, valamint az ivóvíz egészségügyi megfelelőségéről szóló szabályzat alapján rendszeresen végzi az ivóvíz mintavételét Csantavéren, küldte meg a Szabad Magyar Szó kérésére az információkat illetékes intézet nevében prim.dr. Berényi Karolina szakorvos,
a Higiéniai és Humánökológiai Központ vezetője.
Berényi azt írja, hogy az ivóvízminőség-ellenőrzési terv szerint 2026. június 17-én Csantavéren öt ivóvízmintát vettek az alábbi helyszíneken:
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
- Csantavéri víznyerő telep – a nyersvíz belépési pontja a víztoronyba;
- Víztorony – a víztorony csapja;
- Tito marsall utca 40. – a gyógyszertár teakonyhájának csapja (minta az elosztóhálózatból);
- Május 1. utca 43. – a gyógyszertár teakonyhájának csapja (minta az elosztóhálózatból);
- Bajmoki út – a NIS benzinkút csapja (minta az elosztóhálózatból).
A víztorony csapjánál vett mintában a mikrobiológiai vizsgálat fekális eredetű streptococcusok és enterococcusok jelenlétét mutatta ki, ami egészségügyi szempontból nem megfelelő vízminőséget jelent.
A Május 1. utca 43. szám alatti gyógyszertár teakonyhájának csapjából vett mintában megnövekedett számú aerob mezofil baktériumot mutattak ki. Ez nem minősül mikrobiológiai veszélynek az ivóvízben (a kimutatott baktériumok nem veszélyesek az emberek és állatok egészségére, csupán indikátorparaméternek számítanak), ugyanakkor arra utal, hogy az ivóvíz fertőtlenítése nem volt kellően hatékony.
Az elosztóhálózatból vett többi ivóvízminta, valamint a víztoronyba belépő nyers kútvíz mintája mikrobiológiai szempontból megfelelőnek bizonyult.
A mikrobiológiai vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy egészségügyi szempontból kifogásolható vízminőséget csak egy mérési ponton állapítottak meg, miközben a víztorony előtti és utáni minták nem mutattak egészségügyi problémát. Ez arra utal, hogy a víztorony csapjánál helyi szennyeződés történhetett.
A víztorony csapjából vett ivóvízminta egészségügyi kifogásolhatóságáról a vizsgálatok befejezése és a jelentés kiadása után értesítették a Szabadkai Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalatot, valamint a Vajdasági Tartományi Egészségügyi Titkárság egészségügyi felügyeleti ágazatához tartozó szabadkai egészségügyi felügyelőséget.
A csantavéri ivóvíz használatára vonatkozó, a szabadkai egészségügyi felügyelőség által elrendelt tilalom feloldása érdekében 2026. június 26-ára újabb ivóvízmintavételt ütemeztek két helyszínen:
- a víztorony csapjánál,
- valamint a Tito marsall utca 40. szám alatti gyógyszertár teakonyhájának csapjánál.
Az új minták vizsgálati eredményeit 2026. június 30-án közlik.


