Kigyulladtak a régi vasúti talpfák és a fű a belgrádi Čukarica kerületben, a Makiš vasútállomásnál. A Belügyminisztérium a Beta hírügynökséggel valamivel 18:30 előtt azt közölte, hogy a helyszínen 17 tűzoltó és hat tűzoltó jármű tartózkodik és próbálják lokalizálni a tüzet.

A tűz körülbelül 11:30-kor keletkezett, az oltást pedig az extrém meleg időjárás és az időnként feltámadó szél is nehezíti. A közösségi médiában megjelent felvételeken a tűz kitörése után sűrű füst látható a lángokkal érintett terület felett, a vasúti pálya mentén.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

A Szerbia Központ (SRCE) párt megszólalt az eset kapcsán, s úgy értékelte, hogy a Makišban kitört tűz, amelyben régi vasúti talpfák égnek, közvetlen következménye – állításuk szerint – a Szerbiai Vasutak évek óta tartó hanyagságának, a lakosság egészsége veszélyeztetésének és a hulladékgazdálkodási előírások megsértésének.

A párt rámutat, hogy a régi vasúti talpfákat a hatályos előírások szerint veszélyes hulladéknak kell tekinteni, mivel erősen mérgező és rákkeltő olajokat tartalmaznak, ezért szigorú biztonsági intézkedések mellett kellene tárolni őket. Állításuk szerint körülbelül 50 000 tonna ilyen anyag jelenleg biztosítatlanul, több mint 60 helyszínen található vasúti pályák mellett szerte Szerbiában.

A SRCE szerint ez nem az első ilyen tűzeset, és úgy vélik, hogy a lakosok az elmúlt években többször ki voltak téve rákkeltő füstnek.

A közlemény bírálja az állami vasúti infrastruktúrába történő beruházási politikáját is, azt állítva, hogy a vasútvonalak modernizálása és új mozdonyok beszerzése értelmetlen, ha ezzel párhuzamosan nem biztosítják az alapvető közbiztonságot.

A SRCE belgrádi városi bizottsága azt is közölte, hogy Makiš térsége „Čukarica ökológiai bombájává” vált, rámutatva az illegális szemétlerakókra, a felhalmozott hulladékra és – állításuk szerint – a vízbázis közelében zajló felelőtlen építkezésre.

Külön figyelmeztettek Železnik helyzetére is, ahol állításuk szerint lakóépületek közelében egy nagy illegális használtgumi-lerakó található, amely véleményük szerint tűzveszélyt és egészségügyi kockázatot jelent a lakosság számára.

Illusztráció (Fotó: pixabay)