A kormány döntése alapján hivatalosan is kezdeményeztük a Budapest-Belgrád vasútvonal beruházással kapcsolatos titkosítás feloldását, melyhez a kínai fél belegyezésére is szükség van – írta közösségi oldalán Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter annak apropóján, hogy előző nap találkozott a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövetével.
Vitézy arról is írt, hogy: „Maga beruházás már majdnem elkészült, a pályát tehervonatok már használják, de a vonatbefolyásoló rendszer még jelenleg is tesztelés áll. Egyetértettünk abban, hogy a legfontosabb közös cél, hogy a hazai és európai előírások szerinti biztonsági garanciák mellett, a vonatbefolyásoló rendszer alapos tesztelése után, de a lehető leghamarabb elindulhasson a személyszállítás a vonalon.”
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
A Budapest–Belgrád vasútvonal kiépítése minden idők legnagyobb vasútfejlesztése Magyarországon, titkosított kínai gigahitelből, kínai kivitelezőkkel, Orbán Győző és Mészáros Lőrinc segítségével. A beruházás minőségével kapcsolatban több aggály is felmerült, de a titkosított szerződések miatt az Orbán-kormány nem volt hajlandó érdemben reagálni a megkeresésekre, írja a 444.hu.
A 2024. november elsejei, tizenhat emberéletet követelő újvidéki tragédia rávilágított, hogy a vasútfelújítással kapcsolatosan a szerb oldalon is súlyos gondok vannak. A vonal mentén található vasútállomások jelentős részének használatát a felőgyelőség időközben megtiltotta, mivel azokat veszélyesnek minősítette. Az újvidéki vasútállomás előtetőjének leomlását követően máig tartó, országos tiltakozási hullám indult el a tragédia miatti felelősségrevonásért, ám az ügyben mindmáig senkit sem marasztaltak el.
Vitézy Dávid és Gong Tao budapesti kínai nagykövet (Fotó: Vitézy Dávid/Facebook)


